Samovoľný únik moču: Ako sa cvičia Kegelove cviky, ktoré pomáhajú?

Inkontinencia,

Inkontinenciou trpí až dvadsaťpäť percent Sloveniek. Väčšina z nás však o tomto probléme mlčí. Pritom existuje niekoľko dostupných a efektívnych riešení.

Inkontinencia je samovoľný a vôľou neovplyvniteľný únik moču, ktorý môže mať na svedomí niekoľko faktorov. Príčinou stresovej inkontinencie je zvýšenie vnútrobrušného tlaku z dôvodu kašľu, smiechu, behu či inej fyzickej aktivity, pričom žena nepociťuje nutkanie na močenie. Naopak urgentná inkontinencia vzniká pri mimovoľnej a neželanej kontrakcii samotného močového mechúra, kedy žena pociťuje extrémne nutkanie na močenie. Výnimkou nie je ani výskyt kombinácie urgentnej a stresovej inkontinencie.

Príčiny samovoľného úniku moču

Inkontinencia sa vyskytuje predovšetkým u žien po viacnásobných tehotenstvách, po ťažkých pôrodoch, žien s fyzicky náročným zamestnaním, obéznych žien, fajčiarok a starších žien, prípadne žien s vrodenou predispozíciou.

Na výskyt tohto zdravotného problému môžu vplývať tiež ochorenia ako cukrovka, infekcie močových ciest, dlhotrvajúci kašeľ, skleróza multiplex či iné neurologické ochorenia, ale aj nedostatok pohybu, diéty s nízkym obsahom vlákniny, nedostatočný pitný režim počas dňa či poranenia miechy.

Ako liečiť inkontinenciu?

Inkontinencia je v podstate oslabenie svalstva panvového dna, ktoré sa dá jednoducho posilniť pravidelným cvičením, tzv. Kegelovými cvikmi. Toto cvičenie a rehabilitačné metódy majú svoj význam pri prevencii a liečbe prechodnej inkontinencie po pôrodoch alebo v začiatočných štádiách ľahkej inkontinencie. Pri horších stavoch, najmä stresovej inkontinencie, pomáha chirurgická liečba.

Ako cvičiť Kegelove cviky?

Skôr ako začnete s cvičením je potrebné, aby ste dokázali rozpoznať svaly panvového dna, k čomu vám môže pomôcť zastavovanie a rozbiehanie toku moču. Následne môžete začať s pravidelným precvičovaním Kegelových cvikov:

1. Cvik

• Poloha: Ľahnite si na chrbát, vystrite nohy a ruky položte k telu.

• Ako na to: Pri nádychu napnite stehenné svaly, stiahnite sedacie svaly a vťahujte konečník a močovú trubicu. Pri výdychu všetky svaly uvoľnite. Cvičenie opakujte 10-krát.

2. Cvik

• Poloha: Ľahnite si na chrbát s rukami položenými pri tele, nohy ohnite v kolenách a chodidlá nechajte opreté o podložku.

• Ako na to: Pri nádychu zdvihnite panvu, stiahnite sedacie svaly a vtiahnite konečník a močovú trubicu. Pri výdychu pomaly spúšťajte panvu na podložku a uvoľnite svaly. Cvičenie opakujte 10-krát.

3. Cvik

• Poloha: Ľahnite si na chrbát s nohami pokrčenými v kolenách a vystretými rukami položenými mierne od tela.

• Ako na to: Pomaly bicyklujte akoby do kopca. Pri výdychu „zatlačte do pedála bicykla“. Dôležité pri tomto cvičení je plynulé dýchanie.

4. Cvik

• Poloha: Kľaknite si na zem a oprite sa rukami o podložku.

• Ako na to: Urobte mačací chrbát, pričom počas vyhŕbenia chrbta stiahnite brucho, sedacie svaly a vtiahnite konečník a močovú trubicu. Vydržte 10 sekúnd a následne sa pri prehnutí chrbta uvoľnite. Cvičenie opakujte 10-krát.

5. Cvik

• Poloha: Ľahnite si na chrbát s vystretými rukami pri tele a nohy zdvihnite kolmo nahor.

• Ako na to: Pri nádychu dvihnite panvu, stiahnite sedacie svaly, vtiahnite konečník a močovú trubicu. Pri spúšťaní panvy na podložku vydýchnite a uvoľnite sa.

Ak vás trápi tento zdravotný problém, neodkladajte jeho riešenie. Veď váš život nemusí byť plný obmedzení.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk