Pri chudnutí je kľúčovým faktorom psychika

Pri chudnutí je kľúčovým faktorom psychika
Pri chudnutí je kľúčovým faktorom psychika Foto: ilustračné, GettyImages

Chudnutie a celkovo zmena životného štýlu nie je ani zďaleka iba o zmene jedálnička a pravidelnej návšteve posilňovne. Kľúčovým faktorom je psychika. Aby ste boli v chudnutí úspešní, musíte zmeniť svoje myslenie, vnútorný postoj a nastavenie.

Začiatok nového roka býva pre mnohé príležitosti začať s novým životným štýlom. Lenže mnoho ľudí sa do „neznámeho“ vrhá po hlave a vo väčšine prípadoch akurát narazí.

„Je dôležité si uvedomiť, že základom zdravého chudnutia je dobre premyslený plán. Ak chcete zmeniť svoje stravovacie návyky či kompletne životný štýl, zamyslite sa nad svojou motiváciou a uvedomte si, akú veľkú úlohu zohráva vo vašom živote jedlo,“ hovorí výživová poradkyňa Martina Weisserová z KetoDiet a dodáva, že prakticky nikdy nefunguje, ak si hovoríte, že by ste mali schudnúť, alebo to v skutočnosti robíte pre niekoho iného. Trvalá zmena životného štýlu musí vychádzať z jasného „ja chcem“.

Dôvod na zmenu

Preto na začiatku každej zmeny je dôležité si nájsť skutočný dôvod, ktorý vás bude motivovať pokiaľ možno k celoživotnej zmene životného štýlu.

Ubúdajúce kilogramy a zistenie, že sa zmestíte do starých o niekoľko čísel menších džínsov vám síce môže spôsobiť radosť, ale najskôr len krátkodobú. Nový životný štýl by vám mal robiť radosť dlhodobo.

„Ide napríklad o to, že keď začnete cvičiť, nemôžete to robiť len kvôli chudnutiu. Mali by ste v tom nájsť hlbší zmysel, vďaka ktorému neprestanete, ani keď dosiahnete pomyselný cieľ – schudnete. Iba tak si nový zvyk budete chcieť vo svojom živote ponechať,“ vysvetľuje Matej Ptáček, tréner fitness siete Form Factory.

Všetko začína v hlave

Či už sa bavíme o chudnutí, športových výkonoch alebo napríklad pozitívnom nastavení mysle, všetko je iba v našich hlavách.

„Mozog reaguje na obľúbené jedlo vylúčením dopamínu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri potešení a tiež pri vzniku závislostí. Každý človek, ktorý stojí pred cieľom trvalo schudnúť, musí najskôr pochopiť emočné napojenie do jedla,“ vysvetľuje neuropsychologička Diane Robinsonová z Orlanda v Ohiu.

Ak chcete natrvalo schudnúť, naučte sa rozpoznať, čo vo vás jedlo alebo určité potraviny vyvolávajú. „Skúste sa zamyslieť nad tým, prečo danú potravinu práve jete. Aké pocity tomu predchádzali a aké pocity vo vás jedlo vyvolalo? Je dôvodom konzumácie potravín naozaj hlad, alebo ste sa pustili do sladkého, pretože sa necítite psychicky dobre, ste chorí alebo vám chýba energia?“ odporúča Martina Weisserová.

K dostaniu stravovacích návykov pod kontrolu človeku tak môže pomôcť vedomé jedenie alebo mindful eating. „Princíp vedomého jedenia spočíva v tom, že jete pomaly a vedome, ste schopní si tento moment uvedomiť av správny čas prestať jesť. Teda nie až vo chvíli, kým pred vami nie je prázdny tanier,“ dodáva Weisserová.

Skúste jesť vedome aspoň raz za deň:

  • Zamyslite sa vždy nad tým, či máte hlad, alebo či za tým stoja emócie.
    Zvoľte si aspoň jedno jedlo denne, ktoré budete jesť skutočne pomaly.
    Počas jedenia sa nenechajte nikým a ničím rozptyľovať. Nesledujte televíziu.
    Vnímajte hlad. Vďaka tomu prestanete jesť vo chvíli, keď budete dostatočne sýti.
    Sústreďte sa na každý detail jedla – jeho vôňu, farbu aj textúru.

Vždy je dôležité vidieť každé jedlo ako jeden z nástrojov na zdravie a vnímať, aký efekt má dané jedlo na telo i myseľ.

Postavte sa vnútorným konfliktom

Snahu o zmenu životného štýlu môže narušiť vnútorný konflikt, keď síce túžite po zmene, ale sami v seba neveríte. Aby prišiel úspech, potrebujete sa zbaviť negatívnych myšlienok a pocitov, mať vnútorný pokoj, zdravú sebadôveru a sebalásku.

V tom môže byť nápomocný mindfulness, ktorý slúži aj ako prevencia proti stresu. Základom mindfulness sú upokojujúce dychové cvičenia a pravidelná fyzická aktivita. Môžete sa napríklad vydať na vedomú prechádzku, kedy si pri prechádzaní budete všímať to, čo okolo seba vidíte. Vnímajte vône, ktoré cítite, zastavte sa a dotýkajte sa stromov, rastlín a pôdy.

Na upokojenie mysle je vhodné aj cvičenie jogy, ktorú môžete absolvovať v rámci skupinového cvičenia pod odborným dohľadom. Tréner Vtáčik odporúča vyskúšať jemnú jogu, ktorá je vhodná aj pre úplných začiatočníkov: „Lekcia jemnej jogy je vedená v pokojnom a nenáročnom tempe. Počas lekcie rozhýbete kĺby, pretiahnete stuhnuté svaly a uvoľníte chrbticu. V neposlednom rade harmonizujete svoju myseľ.“

Vymažte slovo „diéta“ zo slovníka

Aké emócie vo vás vyvoláva slovo diéta? Mnohí si ho spájajú s nepríjemnými emóciami a obmedzeniami. Ak to máte podobne, skúste tentoraz svoj vlastný mozog prekabátiť. Nepoužívajte pred ostatnými ani sebou samotnými slovo diéta, držanie diéty a podobne.

Pozerajte na zmenu stravovacích návykov a zaradenie pohybových aktivít ako na prirodzený proces, vďaka ktorému budete nielen štíhlejší, ale predovšetkým zdravší a spokojnejší. Počas celého tohto procesu majte na pamäti aj to, že každý človek má iný metabolizmus, iné gény aj vlastnú motiváciu. S nikým sa neporovnávajte. Robte zmeny predovšetkým kvôli sebe.

Neuchyľujte sa k extrémom

Keď už nájdete ten správny dôvod na chudnutie, nikdy sa neuchyľujte k žiadnym extrémom, ktoré nikdy nevedú k dlhodobému a udržateľnému výsledku. „Hoci všetky cesty, ktoré sľubujú rýchle a zaručené chudnutie, znie veľmi pekne – samozrejme, kto by nechcel mať za mesiac o 10 kg menej – tak si buďte istí, že tieto skratky nikdy nebudú fungovať. Toto je cesta odsúdená na zánik,“ vysvetľuje výživová terapeutka Sandra Schmidová.

Treba si uvedomiť, že chudnutie je dlhodobý proces, kedy je potrebné zmeniť myslenie a pochopiť, že všetky zmeny a úpravy, ktoré urobíme, treba robiť už do konca života.

„Preto nemá zmysel začať 7× týždenne cvičiť, keď to vydržíme mesiac. Kto si uvedomí, že to nie je len o chudnutí, ale o nájdení udržateľnej cesty zahŕňajúcej úpravu jedálnička, ako aj začlenenie pravidelnej primeranej pohybovej aktivity, ktorá nás baví a napĺňa, tak vyhral,“ uzatvára Schmidová.

Zdroj: www.novinky.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk