Predčasne narodených detí je stále viac: Aká je príčina?

Dieťa, bábätko, batoľa, pôrod, novorodenec
shutterstock.com

Nielen vo svete, ale aj na Slovensku ich počet vzrástol za posledných desať rokov až o 30 percent.

Sedemnásteho novembra si verejnosť opäť pripomenie Svetový deň predčasne narodených detí. Napriek tomu, že pôrodnosť vo všeobecnosti klesá, počet predčasne narodených detí neustále stúpa na celom svete. Počas minulého roka sa na Slovensku narodilo približne 55 700 detí, pričom každé deviate z nich prišlo na svet pred 37. týždňom tehotenstva, čiže predčasne. Za posledných desať rokov vzrástol na Slovensku počet predčasne narodených detí až o 30 percent.

Dôležitý je vek budúcej mamičky

Každoročne sa na Slovensku narodí okolo päťtisíc predčasne narodených detí. Najrizikovejšou skupinou sú novorodenci s pôrodnou hmotnosťou pod 1500 gramov, zaznamenávame pri nich až 55 percent všetkých úmrtí v novorodeneckom veku na Slovensku,“ povedala predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti SLS Darina Chovancová. Zároveň tiež dodala, že jednou z príčin nárastu počtu predčasne narodených detí je trend odkladania rodičovstva. Čím je totiž rodička staršia, tým je vyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií.

Čo hrozí predčasne narodeným deťom?

Predčasne narodené deti nie sú ešte pripravené na život mimo maternice, preto im hrozí množstvo zdravotných komplikácií. Okrem podchladenia sa u nich často vyskytujú dýchacie problémy, ktoré súvisia s nezrelosťou pľúcneho tkaniva. Medzi ďalšie komplikácie patria nízky krvný tlak, chudokrvnosť, nezrelosť obličiek či nezrelosť zažívacieho systému, ktorá vedie k problémom s toleranciou stravy a poruchám rastu. Predčasne narodené deti majú tiež zníženú obranyschopnosť a je u nich vysoké riziko infekčných komplikácií. Nezrelosť centrálneho nervového systému môže navyše spôsobiť poruchy zraku, sluchu či poškodenie mozgu.

Starostlivosť o novorodencov sa zlepšila

Za posledných niekoľko desaťročí zaznamenala výrazný pokrok aj samotná starostlivosť o novorodencov. V pôrodníctve sa začal využívať ultrazvuk a kardiotokografia, v neonatológii inkubátory a podporné dýchanie. V roku 1997 zriadilo Ministerstvo zdravotníctva SR šesť vysoko špecializovaných perinatologických centier (pericentier) pre starostlivosť o novorodencov s pôrodnou hmotnosťou pod 1500 gramov. Funkcia týchto pracovísk, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove, spočíva v centralizácii závažných prípadov tehotenských a neonatálnych komplikácií v príslušných regiónoch a zvyšovaní kvality starostlivosti o tehotnú ženu, rodičku, šestonedieľku a jej novorodenca. Do pericentier sú odosielané tehotné ženy s komplikáciami do 32. týždňa, ale i ženy vo vyššom týždni tehotenstva so závažnými tehotenskými komplikáciami, napríklad vysokým krvným tlakom či cukrovkou. „Skvalitňovanie prenatálnej starostlivosti a centralizácia žien s rizikom predčasného pôrodu v perinatologických centrách výrazne zvyšujú šance predčasne narodených detí na prežitie a dobrú dlhodobú prognózu„, vysvetlila Chovancová.

Prognóza predčasne narodených detí na Slovensku sa zlepšuje. Vo veku dvoch rokov je zdravých 34 percent detí, ktoré sa narodili s pôrodnou hmotnosťou pod 1000 gramov a 62 percent detí s hmotnosťou v rozmedzí 1000 až 1500 gramov. Starostlivosť sa zlepšuje nielen po technickej stránke, ale aj z hľadiska edukácie a prístupu zdravotníckeho personálu. Dôležitý je tiež včasný kontakt novorodenca s matkou či podpora kojenia a lepšia informovanosť tehotných žien a rodičov predčasne narodených detí.

Pomoc je nablízku aj na Slovensku

Na Slovensku poskytuje podporu rodičom predčasne narodených detí Občianske združenie malíček, ktoré vzniklo v roku 2011. Cieľom združenia je zvyšovať kvalitu života predčasne narodených detí a ich rodín. Združenie organizuje vzdelávacie školenia, spoločné stretnutia rodín a charitatívne projekty. Spolupracuje so špičkovými neonatológmi, psychológmi, detskými neurológmi, pediatrami a špecialistami z ďalších oblastí, ktorí môžu pomôcť rodičom predčasne narodených detí v ich zložitej životnej situácii.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk