Nie každá svokra je druhá matka, niektoré sú poriadne diabolské. Čím to je?

Svokra vztahy zena muz manzelstvo dámska jazda
Foto: ilustračné, GettyImages

Mamičky našich partnerov nám dokážu poriadne strpčiť život. Niekedy je veľmi ťažké nájsť spoločnú cestu. Prečo bývajú vzťahy so svokrami také komplikované?

Každý z nás pozná vtipy o svokrách. Väčšinou sa týkajú nášho „vrelého“ vzťahu k nim. Na rozdiel od nášho životného partnera, svokrovcov si nevyberáme. Až taký predsa jednoduchý život nemôže byť? Namiesto toho hľadáme chodníčky, ako vyjsť s našimi drahými svokrami.

Každá žena, čo prežíva vzťah so svojou svokrou, vie, že to nie je vždy jednoduché. Ale čo presne za tým všetkým stojí? Prečo sú vzťahy so svokrami často také komplikované a prečo niektoré ženy majú s nimi problémy, zatiaľ čo iné si s nimi rozumejú bezproblémovo?

Odmietanie je strach

Prečo nám vlastne svokry komplikujú život? Za tým všetkým býva skrytý strach. Mocný ovládač ľudského konania. Matky našich partnerov môžu zaujať dva postoje voči nádejným nevestám. Buď vás príjmu a budú podporovať, alebo sa stretnete s negatívnym postojom a kritikou. Dôvodom druhého postoja je spomínaný strach. Do ich spoločného sveta prichádza nová žena.

Čo ak ma môj syn úplne vylúči zo svojho života? Budem sama? Tieto a podobné myšlienky prinútia skoro každú ženu zaujať obranný postoj. Čudujete sa? Veď doteraz bola jedinou ženou vášho miláčika. A teraz sa musí s vami deliť o jeho srdce. Situácia sa horší, o čo vrúcnejší vzťah panoval medzi ňou a synom. Život sa mení na peklo, ak s takouto svokrou žijete pod jednou strechou.

Spoločné bývanie?

Spoločné viacgeneračné bývanie síce má svoje výhody, no niekedy ich negatíva prevyšujú. Začína okrem miesta v srdci i boj o domácnosť. Súťaž o najlepšiu gazdinku. Tiež máte niekedy dojem, že vám víťazstvo stále uniká? Tiež si začínate myslieť, že sa o vášho partnera nedokážete postarať? Ak sa navyše manžel postaví na stranu svojej matky, hrozí vám vážna manželská kríza.

Podobnú prežila aj 27-ročná Zuzana: „Svokra ma neustále ohovárala a štvala proti mne môjho partnera. Najhoršie na tom bolo, že do očí mi nepovedala nič. Až od susedov som sa dozvedela, že neumývam schody, som lenivá a neviem variť. Nad to by som sa ešte dokázala povzniesť, ale to, že sa môj muž vždy počas konfliktu postavil na jej stranu, ma strašne ponižovalo.“

Jediným možným riešením, ako predísť takýmto problémom je stanoviť si hneď na začiatku hranice. Takisto váš partner si musí uvedomiť, že teraz vy predstavujete pre neho novú najbližšiu rodinu.

Čo s tým spraviť?

Jednou z ciest, ako prekonať tieto problémy, je komunikácia. Otvorená a úprimná komunikácia medzi partnerom a jeho matkou môže pomôcť vyjasniť obavy a strachy, ktoré ju trápia. Zdieľanie svojich pocitov a perspektív môže prispieť k väčšiemu porozumeniu a zmieru.

Ďalším faktorom je aj očakávanie. Niektoré svokry majú predstavy o tom, aká by mala byť ich nevesta, a keď sa reálne správanie nezhoduje s ich predstavami, môžu vyjadriť nespokojnosť a kritiku. Aj keď to môže byť pre ženu ťažké, je dôležité nebrať si tieto kritiky príliš osobne a nestratiť sebadôveru. Každý je iný a každá žena prichádza do vzťahu s vlastnými hodnotami a osobnými vlastnosťami.

Napriek týmto problémom existuje mnoho žien, ktoré majú so svojimi svokrami veľmi dobrý vzťah. Preto je dôležité si uvedomiť, že nie je to nevyhnutne skazene vzťah od začiatku. Skôr ako súperiť, môžu nevesta a svokra nájsť spôsoby, ako si navzájom pomôcť a podporiť sa vo vzťahu k svojmu milovanému mužovi. Skutočné porozumenie, trpezlivosť a úcta môžu pomôcť vybudovať pevné a zdravé rodinné väzby.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk