Prečo je nevhodné pitie kávy pri nachladnutí a ako negatívne môže ovplyvniť fungovanie nášho tela?

Prečo je nevhodné pitie kávy pri nachladnutí a ako negatívne môže ovplyvniť fungovanie nášho tela?
Prečo je nevhodné pitie kávy pri nachladnutí a ako negatívne môže ovplyvniť fungovanie nášho tela? Foto: ilustračné, GettyImages

Bez kávy si mnoho ľudí nedokáže predstaviť svoj deň. Napriek tomu existujú situácie, kedy je lepšie sa jej pitiu vyvarovať.

Teplý nápoj je často považovaný za liek na respiračné ochorenia, ako je prechladnutie alebo chrípka. To dosvedčujú aj štúdie, podľa ktorých môžu horúce nápoje dočasne zmierniť príznaky, ako je nádcha a bolesť v krku. Šálka s horúcim nápojom môže navyše pôsobiť pozitívne aj na psychiku a tiež dokáže zahriať, ak sa napríklad stretávate so zimnicou.

Čo sa ale týka kávy, existuje mnoho negatívnych účinkov, ktoré by ste mali brať do úvahy. Káva vás totiž síce udrží v bdelom stave, avšak pri chorobe si telo žiada prirodzený odpočinok.

„Kofeín je stimulant, a aj keď pravdepodobne nebude mať žiadny vplyv na klinický priebeh prechladnutia či chrípky, jeho stimulačná povaha môže byť kontraproduktívna. „Pretože keď máte čo do činenia s vírusovou infekciou, jedna z vecí, ktorú naozaj musíte urobiť, je poriadne si oddýchnuť ,“ hovorí pre Huffingtonpost Susan Hassigová, docentka epidemiológie na School of Public Health na University of Tulane v New Orleans.

Spánok pomáha telu sa zotaviť, preto ho treba nepodceňovať a nepremáhať únavu pomocou kávy. To isté platí aj pre energetické nápoje, ktoré obsahujú mnohokrát aj viac kofeínu ako klasická šálka kávy, hovorí Hassigová.

Dehydratačné účinky

„Pokiaľ ide o viac než len mierne ochorenie, je potrebné sa kávy vyvarovať aj preto, že má mierny diuretický účinok,“ hovorí Daniel Monti, predseda Oddelenia integratívnej medicíny a nutričných vied vo Filadelfii.

Nedávny výskum však ukázal, že vyššie spomínaný jav sa týka najmä jedincov, ktorí nie sú zvyknutí piť kávu na pravidelnej báze. V každom prípade ale platí, že pokiaľ sa stretávate s vysokou horúčkou alebo hnačkou, je dôležité dbať na dostatočnú hydratáciu.

„V súvislosti so zvracaním alebo hnačkou je potrebná osobitná opatrnosť. Hydratácia a rehydratácia je tu skutočne dôležitá,“ dodáva Monti.

Podráždenie žalúdka

Kofeín obsiahnutý v káve môže podráždiť žalúdok a vyvolať nepríjemné pocity, najmä ak máte počas prechladnutia citlivejší tráviaci systém. To môže spôsobiť zvýšenú žalúdočnú kyslosť, pálenie záhy a nevoľnosť, čo je posledné, čo potrebujete, keď sa snažíte zotaviť sa z choroby.

„Niektoré typy infekcií môžu spôsobiť gastrointestinálne príznaky a zhoršovanie celého systému od žalúdka cez črevá,“ vysvetľuje Hassigová.

Uprednostnite odpočinok a hydratáciu

Celkovo vzaté platí, že pitie regulovaného množstva kávy je aj pri ľahšom prechladnutí v poriadku. Je ale potrebné si všeobecne strážiť v také dni spotrebu kofeínu.

„Na šálke kávy nie je nič zlé, určite nie v prvej polovici dňa. Je ale dôležité svoju konzumáciu umierniť najmä kvôli stimulačným účinkom kávy v čase, keď potrebujete odpočívať,“ hovorí Hassigová.

Dôležitá je naopak správna hydratácia. Stavte na obyčajnú vodu, nesladené ovocné a bylinkové čaje alebo napríklad ovocné a zeleninové šťavy v zdravom meradle. Veľkú službu urobí aj poctivý vývar.

Zdroj: www.novinky.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk