Pozor, nepreháňajte to s cvičením! Hrozí vám toto...

Beh, tenisky, šport, športovať, cvičiť, cesta, nohy,
shutterstock.com

Vedci odhalili ďalší dôkaz, že ani so športom to netreba preháňať.

Vytrvalostné cvičenie môže spôsobiť arytmiu či iné poruchy srdcového rytmu. Tvrdia to vedci z Univerzity v Manchestri, ktorí skúmali, ako dlhodobý tréning ovplyvňuje činnosť srdca u myší. Štúdiu publikovali v časopise Nature Communications.

Predchádzať infarktu pomôže strava bohatá na vlákninu

Ako ukázali výsledky štúdie, vytrvalostné cvičenie spúšťa molekulárne zmeny v tej časti srdca, ktorá je zodpovedná za srdcový rytmus. To má za následok zníženie alebo zmenu srdcovej frekvencie. Kým srdce bežného dospelého človeka v pokoji udrie za minútu 60 až stokrát, u vytrvalostných športovcov je to často iba 30-krát za minútu.

Športovcom hrozí kardiostimulátor

Srdcový rytmus pritom určuje prirodzený kardiostimulátor napojený na nervový systém. Pri dlhodobom cvičení ako je maratón či triatlon sa podľa vedcov mení správanie tohto prirodzeného kardiostimulátora. „Je to závažné, pretože u starších športovcov s dlhoročnou tréningovou skúsenosťou je väčšia pravdepodobnosť, že budú v budúcnosti potrebovať umelý kardiostimulátor,“ upozornil Mark Boyett, ktorý štúdiu viedol.

Aj napriek týmto zisteniam sa vedci zhodujú, že pozitíva aktívneho životného štýlu prevažujú nad rizikom vzniku arytmie spôsobenej dlhodobým cvičením.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk