Petra Toth navrhuje svetové šperky so slovenskou dušou

Petra Toth navrhuje svetové šperky so slovenskou dušou
Šperky z ateliéru Petra Toth Jewellery sú inšpirované slovenskou kultúrou, tradíciami a prírodou. Petra Toth Jewellery

Slovenská šperkárka Petra Toth otvorila svoj ateliér Petra Toth Jewellery v roku 2002. Odvtedy vytvorila stovky jedinečných šperkov pre kráľovné krásy, ale i štýlové ženy po celom Slovensku, ktoré zdieľajú jej lásku k slovenským tradíciám a originálnemu dizajnu. Prinášame vám exkluzívny rozhovor s 28-ročnou návrhárkou Petrou Toth.

Okrem množstva iných jedinečných šperkov ste vytvorili aj niekoľko koruniek pre Miss Universe. Kedy a ako ste začali vyrábať šperky pre kráľovné krásy?

Prvú korunku sme vytvorili pre Miss Universe Ľubicu Štepánovú pred štyrmi rokmi. Bola to pre nás veľká výzva a zodpovednosť vytvoriť ju. Zostali sme verní našej identite a urobili sme farebnú korunku s ľudovým ornamentom. Korunka mala obrovský úspech.

Korunka pre najkrajšiu Slovenku je predsa len celkom výnimočný šperk. Je pre Vás výzvou navrhnúť takýto model?

Je to obrovská výzva. My sme ku korunke nikdy nepristupovali prvoplánovo. Každá z koruniek bola zasvätená inej slovanskej bohyni, ako napríklad Vesne či Morene. Keď umelec dostane takýto priestor, musí k dielu pristupovať zodpovedne. Dizajn jednej korunky trval približne dva mesiace a celková výroba okolo trištvrte roka. Chceli sme, aby korunka bola originálna a odlišná od všetkých koruniek, ktoré sa vytvárajú pre iné súťaže, ale aby bola zároveň typycky slovenská. Aby sme mali byť ako Slováci na čo hrdí.

Aké ste boli dieťa? Boli ste odmalička tvorivá alebo si Vás kreativita našla až neskôr?

Ja som jeden z tých šťastnejších ľudí a dostala som kreativitu a smer do vienka. Od mojich šiestich rokov som presne vedela, čo chcem robiť a odvtedy intenzívne pracujem na tom, aby som mohla žiť svoj vlastný sen.

Ako vyzerali Vaše začiatky v navrhovaním šperkov?

Ak sa pýtate na začiatky, keď som mala šesť rokov, tak tie spočívali v spájaní a rozpájaní existujúcich šperkov zo šperkovnice mojej maminky – nie vždy z toho bola moja maminka nadšená. A týmto jej chcem poďakovať za trpezlivosť.

V jednom z Vašich rozhovorov som sa dočítala, že Vás na prvý pokus neprijali na štúdium šperku na VŠVU. Ako podľa Vás táto udalosť ovplyvnila Vašu tvorbu a ďalšie smerovanie? Myslíte si, že by bola Vaša tvorba iná, keby ste umeleckú vysokú školu dokončili?

Som si absolútne istá, že by bola moja tvorba iná. Komunita, v ktorej sa umelci z VŠVU pohybujujú, či už na škole alebo po jej absolvovaní, je veľmi špecifická. Umelci z komunity sa častokrát navzájom ovplyvňujú, a to najmä v tvorbe. S odstupom času som rada, že ma na VŠVU neprijali, viem rozmýšľať komerčne, racionálne a súčasne a neovplyvňuje ma vôbec nič. Preto je moja tvorba úplne odlišná od tvorby študovaných umelcov a dovolím si povedať, že nepoznám ani jedného študovaného šperkára zo Slovenska, ktorý si vybudoval relevantnú značku a mal takú širokú škálu klientely ako ja.

Umelci rôznych zameraní majú na Slovensku problém presadiť a uživiť sa svojou tvorbou. Čo je na tom podľa Vás najťažšie?

Áno, je to problém, ja sama som si za tie roky prešla dlhým vývojom. Dopyt po umení je na Slovensku veľmi malý a uživiť sa slobodnou tvorbou dokáže málokto.

Čo Vás naopak na Vašej práci a podnikaní najviac baví?

Sloboda. Tvorím a pracujem absolútne slobodne. Nenazvala by som moju prácu prácou, každá zložka, ktorú musím vykonať, ma baví a som za to veľmi vďačná, že mám tú česť žiť takýto život.

Ako vyzerá Váš kreatívny proces? Čo všetko predchádza tomu, že sa krásny šperk Petry Toth dostane do rúk svojej majiteľky?

Tvorba kolekcie trvá približne trištvrte roka – od prvotnej idey, návrhu, prototypu, testovania, výroby, vytvorenia kampane až po samotný predaj. Medzitým si zbieram materiály a inšpirácie na ďalšie kolekcie. Častokrát mám problém vybrať si konkrétny slovenský ornament či oblasť, ktorú použijem ako inšpiráciu ku kolekcii, pretože naša kultúra je taká nádherná a bohatá, že je to pre mňa priam Sofiina voľba.

Aký je Váš obľúbený šperk?

Jednoznačne náušnice, a rozmerné náušnice. Preto v mojich kolekciách bývajú vždy najviac zastúpené práve náušnice. Žene rozjasnia tvár a stane sa tak nepriehliadnuteľnou.

Niekde som sa tiež dočítala, že šperk pre Vás nie je ideálnym darčekom. Čo teda najradšej dostávate? Spomínate si na nejaký výnimočný dar, ktorý vás veľmi prekvapil?

Áno, je to pravda, ale asi to bude tým, že mám doma stovky kusov šperkov. Teraz naposledy som na Valentína dostala od môjho manžela ten najkrajší dar. Prekvapil ma ručne vytvorenou kolískou, pomaľovanou ochrannými ľudovými symbolmi pre nášho potomka, na ktorého sa túto jar veľmi tešíme.

Ako podľa Vás vyzerá dokonalý šperk?

To je veľmi ťažká otázka, nedá sa povedať, akú by mal mať formu dokonalý šperk, pretože na svete je nekonečné množstvo nádherných šperkov. Ale myslím, že ten najdokonalejší šperk je vždy vytvorený a aj darovaný z lásky. Ja túto emóciu dávam do každého jedného šperku. Milujem našu ľudovú kultúru, naše korene a rovnako milujem šperky. Každá kolekcia je naplnená týmto citom.

Akú zákazníčku máte pred očami, keď tvoríte novú kolekciu?

Seba. Vždy tvorím šperky akoby pre seba. Nikdy by som nevytvorila nič, čo by sa mne samej nepáčilo. Každá kolekcia je trochu odlišná, či už technologicky alebo dizajnovo. Je to preto, lebo každá kolekcia odráža môj vnútorný citový stav. Kolekciu, na ktorej pracujem práve teraz, som začala kresliť začiatkom tehotenstva, počas celého tehotenstva som na nej pracovala a verím, že emócie, ktoré som prežívala, budú z nej citeľné.

Vaše šperky sú jedinečné a pomerne extravagantné. Majú Slovenky dosť odvahy na výrazné doplnky a módu?

Majú, a každým rokom viac a viac. Mne moje šperky vôbec neprídu extravagantné, práve naopak. Sú nápadité, originálne, ale vždy myslím na to, aby boli nositeľné.

Keď pozorujete módu v slovenských uliciach, čo Vám v nej chýba a čo naopak na Slovenkách obdivujete?

Chýba mi originalita, bohužiaľ častokrát vidím istú davovosť v móde. Slovenky ľahko podľahnú vlnám, a to ma trochu mrzí. Ja sama sa najradšej obliekam do originálnych šiat od slovenských návrhárov. Nieleže sú oveľa kvalitnejšie ušité, ale každý model nesie rukopis svojho tvorcu. Častokrát sa mi stane, že prídem do obchodu s globálnou značkou a neviem si tam nič vybrať, pretože pozerám na kvalitu, dizajn a nadčasovosť. Toto nájdete len u dizajnérskych šiat. Nehovoriac o tom, že som lokálpatriot. Radšej, ako si kúpiť viacero šiat, ktoré sú vyrobené v tisícoch kusov, si kúpim jedny od slovenského dizajnéra a viem presne, kde boli vyrobené a že som podporila budúci rozvoj talentovaného umelca.

Čo by ste odkázali ženám, ktoré Vaše šperky obdivujú na Misskách či ich obľúbenej moderátorke, no myslia si, že takéto výnimočné kúsky patria len „celebritám“? Veľa Sloveniek si totiž stále myslí, že dizajnérska tvorba nie je pre ne ľahko dostupná…

Je to vec nastavenia mysle. Móda sa stala spotrebným tovarom a ľudia si zabudli vážiť ručnú prácu. Ja nie som typ človeka, ktorý by chcel nasilu pretláčať svoje názory. Každý si musí prejsť cestu k dizajnérskym kúskom sám a sám musí nájsť dôvody, prečo si kúpiť radšej dizajnérsky kúsok ako kúsok vyrobený v Indonézii za pár centov. Ale vôbec si nemyslím, že dizajnérske kúsky patria celebritám, väčšina mojich klientiek nie je z radov šoubiznisu.

Čo je Vaším najväčším snom?

Žiť a tvoriť ako doteraz a postupne sa rozvíjať. Každý deň ďakujem za to, akú cestu sa mi podarilo prejsť a ešte mám pred sebou mnoho ďalších výziev.

Pre koho by ste raz chceli vyrobiť šperk?

Pre všetkých, nemyslím si, že je rozumné niekoho povyšovať a limitovať sa.

Vaše kolekcie sú do veľkej miery ovplyvnené aj slovenskými tradíciami a folklórom. Čo máte vy osobne na Slovensku najradšej?

Výtvarný prejav Slovanov. Ako národ sme nesmierne remeselne zruční a odkedy študujem naše korene, dozvedám sa mnoho informácií, o ktorých som ani len netušila. Mám doma obrovskú zbierku podkladov krojov a ornamentov a vždy zostanem v nemom úžase, akú nádheru popri všetkých ostatných povinnostiach vedeli naše ženy kedysi vytvoriť.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk