Kúpanie s pridaním liečivých rastlín má pre náš organizmus blahodarné, dezinfekčné a prekrvujúce účinky. Ako si ich pripraviť?
Podľa základného receptu, o ktorom sme hovorili tu: Príprava rastlinného kúpeľa – základný recept si prichystáme liečivý kúpeľ v nasledujúcom pomere:
Kúpeľ z borovicového alebo smrekového ihličia
Urobíme si odvar (varíme krátko) z 500 – 1 500 g mladých púčikov na 2 – 3 litre vody a po scedení ho vlejeme do vane naplnenej teplou vodou (asi 34 °C). Kúpeľ má dezinfekčný, prekrvujúci, osviežujúci a dezodoračný účinok. Odporúča sa aj pri nervozite a pri poruchách spánku.
Kúpeľ z brezových listov
100 g drogy prelejeme 1 litrom vriacej vody a po 20 minútach zápar scedíme a nalejeme do vane s vodou. Kúpeľ uvoľňuje upchaté póry a má dezinfekčný a regeneračný účinok.
Čo všetko dokáže ananás s vašou pleťou?
Osviežujúci voňavý kúpeľ
Kvety ďateliny lúčnej, kvety rumančeka, vňať bazalky, vňať dúšky materinej (alebo tymianu).
Všetky drogy zmiešame rovnakým dielom, 3 – 5 hrstí z tejto čajoviny prelejeme vriacou vodou (2 -3 litre), po 20 minútach zápar scedíme a nalejeme do vane s teplou vodou.
Kúpeľ pre „náročných“ užívateľov
Kvety lipy, kvety rumančeka, vňať mäty piepornej, plody fenikla, kvety levandule, listy šalvie.
Namiešame si po 30 g z každej drogy. Čajovinu prelejeme vriacou vodou a necháme vylúhovať pod pokrievkou asi 20 minút. Zápar scedíme do kúpeľa, pričom drogy rukou dobre vytlačíme. Získame osviežujúci, vzpružujúci kúpeľ, ktorý pôsobí povzbudivo na ochabnutú pokožku, čistí póry a podporuje celkové prekrvenie.
Ďalšie recepty vás čakajú v budúcej časti