ORL lekárka MUDr. Kučerová: Slovenským rodičom chýba osveta!

MUDr. Renáta Kučerová
MUDr. Renáta Kučerová arch. MUDr. Renáta Kučerová

Je vhodné vyberať mandle? Ako predchádzať najčastejším detským chorobám? Odpovede na tieto a aj iné zaujímavé otázky nám prezradila v rozhovore zakladateľka a hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre, MUDr. Renáta Kučerová.

Po ukončení vysokoškolského štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského sa MUDr. Renáta Kučerová špecializovala v odbore otorinolaryngológia a chirurgia hlavy i krku, v ktorom má prax od roku 1996.

Ako samostatný lekár v ňom pôsobí už od roku 2008. Svoju odbornosť sa rozhodla rozšíriť a absolvovala špecializačnú prax v subodbore foniatria. MUDr. Renáta Kučerová sa venuje najmä operačným výkonom ako vyberanie detskej nosohltanovej mandle, krčných mandlí, operácií nosa, hlasiviek a uší. V rozhovore pre Dámsku jazdu prezradila odpovede na mnohé zaujímavé otázky:

Prečo ste sa rozhodli práve pre tento odbor?

Už počas vysokej školy ma lákala chirurgia a hľadala som odbor, v ktorom by som mohla spojiť ambulanciu s operatívou. Na výber bolo viacero odborov, ale ORL a chirurgia hlavy a krku bola jednoznačne najzaujímavejšou. Zároveň sa môžem venovať detským aj dospelým pacientom, takže to mám v práci pomerne pestré.

Aká bola vaša cesta od skončenia štúdia až sem?

Ako pre každého mladého lekára, najťažšie obdobie bolo hneď po nástupe do práce z vysokej školy. Pretože sa veľmi rýchlo dostanete do praxe medzi reálne chorých ľudí a musíte okamžite vedieť čo robiť, správne sa rozhodnúť. Navyše každý lekár sa musí ďalej učiť, absolvovať atestáciu z vybraného odboru. Po mojej atestácii som vedela, že chcem pracovať ďalej v zdravotníctve, ale zároveň mi bolo jasné, že nie v takej forme, akú ponúka štátne zdravotníctvo. Takže už veľmi dlho som nosila v hlave nápad so súkromnou klinikou, kde by sme sa o našich pacientov starali trochu inak a poskytovali im čo najviac služieb na jednom mieste.

Čo by ste vo svojej minulosti zmenili, keby ste mali možnosť?

V podstate by som nemenila nič. Jediné, čo by som možno ako mladšia bola rada využila – je štúdium medicíny aj niekde v zahraničí, aby som to mohla porovnať.

Centrum Kramáre
Centrum Kramáre Dámskajazda.sk/Roman Skyba

Aké zákroky sú na vašej klinike najčastejšie, a ktoré najkomplikovanejšie?

Kedže ja som ORL lekár, tak na klinike od jej založenia poskytujeme zdravotnú starostlivosť v odbore ušno-nosovo-krčnom a chirurgia hlavy a krku. Medzi veľmi časté operácie patrí vyberanie nosohltanovej mandle, krčných mandlí, operácie nosa – či už kvôli dýchaniu nosom alebo estetické operácie nosa. Medzi ďalšie časté zákroky patrí operácia hlasiviek pri rôznych ochoreniach hlasiviek a zachrípnutí. Zaujímavé sú aj operácie stredného ucha, estetická operácia odstávajúcich ušníc, či facelift, operácia viečok. Tu sa už kombinuje náš odbor s odborom estetickej plastickej chirurgie. Naši plastickí chirurgovia sa venujú celému spektru estetických zákrokov – operácie prsníkov – redukcia, augmentácia, podvihnutie prsníkov, úprava ovisnutého brucha a pod.. Okrem estetickej chirurgie sme v rámci plastickej chirurgie veľmi pokročili v chirurgii ruky (operácie šliach na ruke, skákavý prst…). Je to veľmi častý výkon najmä u starších ľudí a vykonáva sa v lokálnej anestézii. Býva časovo nenáročný s veľmi dobrým efektom. No a v neposlednom rade urologické operácie. Naše operačné výkony v tomto odbore zameriavame na malých chlapcov a riešenie tzv. Fimóz. Je to 2 najčastejší chirurgický výkon v detskom veku celkovo na Slovensku. Čo sa týka komplikovanosti výkonov, každý si vyžaduje maximálnu pozornosť lekárov a sestier, takže by som to z tohto pohľadu vôbec nehodnotila.

Často sa objavujú názory, že vyberanie krčnej alebo nosnej mandle nie je najvhodnejším riešením. Ako hlavný dôvod sa uvádza, že po ich odstránení nebude mať čo zachytávať infekcie a objavia sa častejšie zápaly dýchacích ciest. Ide len o fámu? Aký máte na to názor vy?

Bohužiaľ ide o fámu, ktorá už roky straší našich pacientov. Čo sa týka výberu nosohltanovej mandle, vždy je potrebné ju dieťaťu vybrať, keď sa zistí, že je zväčšená, nakoľko bráni normálnemu dýchaniu nosom, spôsobuje mnohokrát časté zápaly dýchacích ciest, zápaly na uškách, chrápanie počas spánku až apnoické pauzy a podobne. Krčné mandle, kým sú zdravé, tak plnia svoju obrannú funkciu. Keď však má pacient často angíny, alebo sa mu tvorí v mandliach hnis, prípadne má vysoké zápalové hodnoty v krvi a pozitívnu kultiváciu( bacil v mandliach) – je potrebné mandle vybrať, pretože výrazne oslabujú celý imunitný systém a spôsobujú veľmi veľa iných zdravotných ťažkostí- ako napr. kožné ochorenia ( exémy, akné..), bolesti kĺbov, chrbtice, ale aj iné vážnejšie ochorenia.

Centrum Kramáre
Centrum Kramáre Dámskajazda.sk/Roman Skyba

Snáď každá mamička pozná problémy spojené so zväčšenou nosohltanovou alebo krčnou mandľou u svojho dieťaťa. Dá sa týmto komplikáciám vyhnúť? Čo im poradíte?

Priamo sa vyhnúť problémom, ktoré spôsobí už zväčšená nosohltanová mandľa nedá, pretože keď sa raz zväčší, robí rôzne komplikácie až kým sa nevyberie. Je však možné predchádzať ochoreniam horných a dolných dýchacích ciest tým, že budeme dávať do predškolských zariadení zdravé deti. Mala by byť lepšia osveta medzi rodičmi. Pretože najčastejšie vyberáme nosohltanovú mandľu dieťaťu, ktoré začalo navštevovať škôlku a po asi 2-3 mesiacov začne byť veľmi často choré. Veľakrát od rodičov v ambulancii počúvame, že oni dajú do škôlky zdravé dieťa, ale domov už prichádza so soplíkom, pretože v škôlke bolo veľa chorých detí. Samozrejme je veľmi dobré aj posilňovať imunitný systém- chodením napr. na plaváreň, opatrným saunovaním, športom a podobne.

Hovorí sa, že vyberanie nosohltanovej mandle pri lokálnej anestézii sa zvykne vrátiť. Ako to prebieha na vašej klinike? Odporúčate celkovú anestéziu alebo lokálnu?

Operácia nosohltanovej mandle v lokálnej anestézii ( teda naslepo, kedy je len operatérom do oblasti nosohltana zavedení nástroj a mandľa sa len čiastočne odstráni) je operáciou, ktorá sa dnes považuje za nesprávny postup, ktorý nie je vedený podľa najnovších medicínskych a vedeckých poznatkov. Nosohltan je miesto, kde jednak vyúsťujú nosové priechody a tiež stredoušná trubica. To znamená, že je to akási križovatka dýchacieho traktu a stredného ucha. Je veľmi potrebné vidieť, ako nosohltan počas operácie vyzerá, aké sú ústia stredoušnej trubice, či pacient nemá v oblasti nosových priechodov okrem mandle aj iné ťažkosti. Pri operácii v celkovej anestézii, ako to robíme aj na našej klinike, zavedieme kamerový systém s endoskopom do oblasti nosohltana a pod zrakovou kontrolou vyoperujeme nosohltanovú mandľu. Vzhľadom k tomu, že celú operáciu si kontrolujeme na monitore, ošetríme správne celý nosohltan a je minimálny predpoklad, že by mandľa u dieťaťa dorástla. Takže jednoznačne by som v dnešnej dobe iný spôsob vyberania nosohltanovej ako ten, kedy máme zvizualizovaný nosohltan, v žiadnom prípade pacientovi neodporučila.

Centrum Kramáre
Centrum Kramáre Dámskajazda.sk/Roman Skyba

Opakované zápaly stredného ucha. Dá sa im podľa vás predísť očkovaním?

Očkovaním sa určite nedá predísť zápalu stredného ucha. Dnes sú deti očkované aj vakcínou proti streptokokus pneumonie – čo je pneumokok. Ten spôsobuje zápaly dýchacích ciest a tým nepriamo aj vznik zápalu stredného ucha. Takže môžeme povedať, že ak dieťa zaočkujeme proti pneumokokovej infekcii, nepriamo ovplyvníme aj to, že nebude mať zápal na ušku, ktorý by inak tento pneumokok vyvolal. Je to však len jedna z mnohých agens, ktoré spôsobujú zápal stredného ucha.

Stretli ste sa počas vašej dlhej praxe aj s kurióznymi prípadmi? Ktorý bol podľa vás ten naj?

Ano, rôzne kuriózne situácie sú pomerne časté. Ale keďže sme ako lekári viazaní prísahou, k tomu by som sa nevyjadrovala.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Určite pokračovať ďalej, rozširovať naše služby tak, aby boli čo najdostupnejšie na jednom mieste pre pacientov a aby boli naši pacienti spokojní s tým, akú zdravotnú starostlivosť poskytujeme.

Viac informácií o klinike Centrum Kramáre nájdete na www.centrumkramare.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk