Obdobie kašľa je tu: Objavte zázraky prírodnej medicíny, ktoré pomôžu

Obdobie kašľa je tu: Objavte zázraky prírodnej medicíny, ktoré pomôžu
Obdobie kašľa je tu: Objavte zázraky prírodnej medicíny, ktoré pomôžu Foto: ilustračné, GettyImages

Respiračným ochoreniam sa v týchto dňoch vyhne málokto. Nechce sa vám utrácať za drahé tabletky alebo sirupy z lekárne? Stavte na prírodných pomocníkov a siahnite po tých, čo máte doma.

Jedným z príznakov virózy je kašeľ. Obťažuje nás cez deň a koľkokrát aj v noci a každý z nás sa snaží od neho uľaviť a čo najskôr sa ho zbaviť. V prvom rade je dôležité vedieť, aký typ kašľa vlastne máte. Suchý alebo vlhký? Niekedy nie je ľahké ich rozoznať.

Príznaky suchého kašľa

Tento druh kašľa je charakteristický najmä pre začiatok ochorenia a objavuje sa typicky v noci. Dýchaciu trubicu niečo dráždi a tá reaguje kašľom. Je chápaný ako neproduktívny – nevykašliava sa totiž pri ňom hlien a človeku sa v podstate príliš neuľaví.

Príznaky vlhkého kašľa

Naopak ako produktívny je považovaný kašeľ vlhký, ktorý sa vyskytuje ráno a v priebehu dňa, keď sa v dýchacích cestách nahromadia cez noc hlieny a potrebujú z tela von. Pacientovi sa po vykašľaní či uvoľnení hlienu uľaví, ale len dočasne. Neustále nútenie ku kašľu je aj veľmi vyčerpávajúce a človek je preto unavený viac, než je obvyklé.

Ako liečiť kašeľ? Pomôžu potraviny a korenie, ktoré máte doma

Vyskúšajte obklady z oleja alebo masti

Trápi vás suchý kašeľ? Potom si doprajte teplý olejový zábal. K ruke si vezmite suchú čistú bavlnenú látku (napríklad klasickú detskú plienku), kúsok igelitu či potravinárske fólie a uterák či prestieradlo. Do misky nalejte akýkoľvek rastlinný olej alebo rozohrejte čistú nesolenú masť a zohrejte do približne na teplotu 38 oC. Potom v ňom namočte bavlnenú látku, ktorú priložte priamo na hrudník. Ďalšou vrstvou bude igelit a nakoniec priložte uterák či prestieradlo. Zábal nechajte pôsobiť, pokiaľ bude obklad teplý.

Od kašľa uľaví cibuľa a med

Cibuľa patrí k prevereným pomocníkom, ktoré pri liečbe kašľa poznali a používali už naše prababičky. Cibuľa obsahuje síru a ďalšie látky, ktoré majú protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, zatiaľ čo med môže pomôcť upokojiť podráždené hrdlo a uľaviť od kašľa. Tu je jednoduchý recept na prírodný sirup z cibule a medu. Olúpte cibuľu a nakrájajte ju na tenké plátky alebo ju nasekajte nadrobno. Vložte ju do pohára so skrutkovacím viečkom a pridajte 3 až 4 lyžice medu. Pohár uzavrite nechajte ju tak minimálne cez noc pri izbovej teplote.

Cibuľa krásne pustí šťavu. Zmes následne prefiltrujte cez jemné sitko a vzniknutý sirup uchovajte. Odporúča sa užívať 1 – 2 lyžice niekoľkokrát denne, buď samostatne alebo ho pridajte do teplého (nie horúceho) čaju alebo vody.

Dajte si zázvor s citrónom

V zimnom období sa oplatí mať doma vždy kúsok čerstvého zázvoru, ktorý patrí k najúčinnejším zbraniam proti prechladnutiu. Uľaví od kašľa, upchatých dutín a posilní vašu imunitu. Vyrobte si z neho liečivú pochúťku. Budete potrebovať asi 10 cm zázvoru nakrájaného na maličké kocky, môžete ho aj nastrúhať. Vložte ho do suchého pohára spoločne s tromi olúpanými a na kolieska nakrájanými citrónmi. Pridajte 2 lyžičky mletej škorice a 3 lyžičky klinčekov a nakoniec zalejte po okraj pohára medom. Zmes premiešajte a nechajte aspoň týždeň odstáť v chladničke, kde zriedne a bude mať konzistenciu želé alebo hustejšieho sirupu. Užívajte dve až tri lyžice denne.

Táto pochúťka vydrží v chladničke až tri mesiace, preto si ju môžete pripraviť do zásoby aj preventívne.

Uvarte si tiež bylinky

Prvú pomoc ponúkne aj bylinkový čaj. Pri kašli, zápale priedušiek, zahlienení a chrapotu pite nálev z kvetu divozelu veľkokvetého alebo skorocelový čaj. Na rozpúšťanie hlienu a ľahšie odkašliavanie je dobrá aj sladké drievko lysé, ktoré sa pridáva do cukríkov proti kašľu a chrapotu.

Zdroj: www.svetzeny.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk