Nepoužívanie mikrovlnky či zelený čaj na chudnutie? Návyky a presvedčenia, ktoré sú úplne zbytočné. Ide len o mýty

Návyky a presvedčenia, ktoré sú úplne zbytočné. Ide len o mýty
Nepoužívanie mikrovlnky či zelený čaj na chudnutie? Návyky a presvedčenia, ktoré sú úplne zbytočné. Ide len o mýty Foto: ilustračné, GettyImages

Ktoré návyky by sme mali okamžite opustiť, pretože nám škodia? Snažíme sa strážiť si zdravie, športujeme, nepijeme, nefajčíme, zdravo sa stravujeme. Existujú však aj „zdravé“ návyky a pravidlá, ktoré sú vyloženými hlúposťami, neprinášajú v skutočnosti žiadny úžitok alebo dokonca môžu škodiť. Bez toho, aby o tom mnoho ľudí čo tušilo.

10 zlozvykov či zásad, ktoré nie sú ničím iným ako mýty:

1. Vitamínové preparáty posilňujú obranyschopnosť

Pravidelne užívame najrôznejšie vitamíny, aby sme preventívne posilnili svoju imunitu. Zvlášť v súčasnom sychravom a studenom období idú tieto preparáty na odbyt. Skutočnú potrebu dodania určitého vitamínu však vždy môže určiť iba lekár na základe vyšetrenia. Prebytok vitamínov je rovnako škodlivý ako avitaminóza. Jablká alebo pomaranče vám prospejú oveľa viac ako nejaký polyvitamínový preparát. Neobsahujú totiž iba vitamín C, ale aj mnoho ďalších spolupôsobiacich zložiek, ktorých vzájomný účinok násobí ich silu. Vitamíny z pomarančov alebo jabĺk telo vstrebáva ľahšie ako tie z lekárne.

2. Zadržiavať dych keď vedľa vás niekto kýcha

Ak máte oslabenú imunitu, je už pobyt v jednej miestnosti s chorým postihnutým kvapôčkovou nákazou rizikom. Môžete sa obracať na druhú stranu a zadržiavať dych, ale to vám nepomôže. Museli by ste sa zadržaným dychom miestnosť ihneď opustiť. Mikróby sa udržia vo vzduchu dosť dlho. Pri vírusových nákazách navyše dochádza k prenosu často dotykom. Takže nedotýkať sa žiadnej časti tváre a umývať si ruky čo najskôr po ceste električkou je prevenciou ďaleko účinnejšia.

3. Čistenie zubov je vhodné po každom jedle

Dôkladným výskumom podložené tvrdenie odborníkov je úplne odlišné: čistenie zubov tesne po jedle alebo pití môže byť aj škodlivé, pretože stúpa riziko poškodenia zubnej skloviny. Odporúča sa aspoň pol hodiny počkať, aby sliny v ústach zvládli znížiť množstvo kyseliny. Vedecké štúdie tiež jasne potvrdili, že zubný povlak stačí starostlivo odstrániť raz za 24 hodín, najlepšie pred spaním. Avšak znamenalo by to starostlivo a dôkladne odstrániť povlak z každého jednotlivého zuba. Pretože to nie je obvyklé, odporúča sa čistiť zuby ráno a večer, pričom večerné čistenie musí byť skutočne dôkladnou dentálnou hygienou, aby sa zabránilo nočnému rozmnoženiu baktérií a plaku v medzizubných priestoroch.

4. Používanie jednorazových podložiek na sedátka WC

Pokiaľ nedochádza k priamemu kontaktu s okrajom toaletnej misy, baktérie sa na telo nedostanú, pokiaľ snáď nezostávate sedieť pri splachovaní a pokiaľ než spláchnete, sklopíte veko. Tenká vrstva papiera tak či tak ničomu nezabráni. Oveľa efektívnejším riešením je teda používanie a dôkladná hygiena záchodovej dosky aj dezinfekcia toaletnej misy.

5. Nepoužívanie mikrovlnky

Mikrovlnné žiarenie patrí medzi takzvané neionizujúce žiarenie, to znamená, že nedokáže rozbíjať atómy a molekuly, a ničiť tak zdraviu prospešné látky v potravinách. Jeho účinok je iba tepelný. Ohrieva molekuly vody vo všetkom, čo do mikrovlnky vložíte. Voda sa odparuje, a tým ohrieva všetko okolo. Vplyv tohto procesu na ničenie živín v potravinách je rovnaký ako napríklad pri varení alebo dusení, rozhodne nie väčší. Navyše v mikrovlnke prehrejete potravinu dôkladne aj vo vnútri, čo na platni nemáte vždy zaručené. Obavy z úniku žiarenia mimo mikrovlnnej rúry sú pri nepoškodenej modernej mikrovlnke bezpredmetné. Každá je vybavená špeciálnou ochrannou sieťou, ktorá tomu bráni. Mikrovlnku môžete tiež využiť napríklad na dezinfekciu hubky na riad, pretože spoľahlivo usmrtí všetky baktérie.

6. Preventívne užívanie antivírusových preparátov

Čo lekári odporúčajú pri chrípke? Zaliezť do postele s horúcim čajom, liekmi proti bolesti a horúčke. Chrípka je určite závažnejšie ochorenie, než obyčajná viróza s kašľom a nádchou. Prečo sa teda nechrániť vopred? Pretože antivirotiká, určené priamo na chrípkové ochorenia, majú príliš veľa vedľajších účinkov. Brať ich preventívne nemá vôbec zmysel a je to veľká zdravotná záťaž. Pred začiatkom chrípkovej sezóny je ďaleko účinnejšie nechať sa proti chrípke očkovať.

7. Ustavičné dezinfikovanie rúk

Vedeli ste, že ľudské telo bez všetkých baktérií by do dvoch týždňov zahynulo? Iba desať percent z celej stovky biliónov buniek, ktoré ľudské telo tvoria, sú skutočne bunkami ľudského tela. To ostatné sú rôzne mikroorganizmy. Väčšina žije v tráviacom trakte a pomáha nám spracovávať a tráviť potravu. Prehnaná hygiena je aj podľa lekárov škodlivá a jej dôsledkom sú napríklad početné detské alergie, ktorých neustále pribúda. Používať rôzne dezinfekčné prípravky k očiste rúk vám spôsobí iba podráždenie pokožky. Používajte dezinfekciu na ochranu vlastného zdravia v prípadoch, keď je to naozaj potrebné. V ostatných prípadoch nechajte dezinfekciu tam, kam patrí a tým, ktorí vedia, kedy, prečo a ako ju používať.

8. Zákaz vaječných žĺtkov

Teraz snáď už je definitívne jasné, že vajcia sú superpotravina a hysterické obviňovanie vaječných žĺtkov zo zvyšovania cholesterolu je minulosťou. Vajcia je zdrojom kvalitných bielkovín, prevažujú v ňom zdravé tuky, obsahuje všetky potrebné aminokyseliny, vitamíny vrátane vitamínu D, minerály a stopové prvky. Je v ňom síce cholesterol, zároveň ale aj lecitín, ktorý pôsobí proti jeho škodlivým účinkom. Jediné, čo vo vajciach nenájdeme, je vitamín C.

9. Popoludňajšia siesta ako tabu

Bolo vedecky dokázané, že asi 20 až 30 minút spánku v popoludňajších hodinách – najlepšie okolo 3. hodiny popoludní – človeku prospieva. Obnoví jeho energiu, dodá kreativitu aj schopnosť sa učiť, posilňuje pamäť. V dnešnej dobe, keď sa stále skracuje klasická večerná, respektíve nočná doba spánku, význam popoludňajšieho odpočinku stúpa. Nesmie však trvať dlhšie ako onú polhodinku, aby ste večer normálne zaspávali.

10. Zelený čaj na chudnutie

Austrálski vedci spočítali, že zelený čaj urýchľuje metabolizmus iba o štyri percentá. Čo v praxi znamená, že vďaka nemu nespálime viac ako 100-200 kalórií za deň. Kvalitný zelený čaj, najmä niektoré jeho druhy, vám určite pomôže naštartovať trávenie aj odbúravanie tuku a má množstvo ďalších zdravotných prínosov, nie je však žiadnym samospasiteľným prostriedkom. Poslúži ako súčasť celého systému opatrení zameraných na chudnutie.

Zdroj: www.prokondici.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk