Prečítajte si, ako sa nebezpečným toxínom vyhnete a ako sa ich dá zbaviť.
Toxíny na vás útočia z každej strany – konzumujete ich, dýchate ich a pravdepodobne je ich plný aj váš domov. Aby ste sa vyhli škodám, ktoré môžu vo vašom tele napáchať, treba ich výskyt vo vašom živote zminimalizovať. Naučte sa, ako žiť zdravšie prostredníctvom detoxikácie a ďalších účinných opatrení, vďaka ktorým to budú mať s vami toxíny o niečo ťažšie.
Ak chcete svoje telo zbaviť toxínov, zrýchliť svoj metabolizmus a urobiť niečo pre svoje zdravie, znížte príjem cukru – a to vrátane medu, melasy a ďalších sladidiel. Čím viac jete cukru, tým viac inzulínu si pýta vaše telo, čo z dlhodobého hľadiska vedie k únave a vyčerpanosti, diabetu a samozrejme nadbytočným kilogramom.
Ďalej netreba zabúdať na mimoriadne dôležitý pitný režim, pričom stále platí, že sa treba vyhnúť cukru i v nápojoch. Aby ste si vodu ochutili zdravým spôsobom, vyskúšajte malý trik – ráno vypite jeden pohár, do ktorého pridáte šťavu z polovice citróna. Z tela tak vyženiete škodlivé látky a podporíte aj svoje trávenie.
KVÍZ: Most smrti, najstarší most či zaniknutý Most Karolíny Augusty: Poznáte históriu bratislavských mostov?
Osobitnou kapitolou je čaj, ktorý je plný antioxidantov a dokonca pomôže zahnať chúťky na jedlo. Ďalším účinným spôsobom detoxikácie je sauna, s ktorou je spojený práve pitný režim – treba piť dostatok tekutín, spoločne s ktorými sa v saune z tela vyplavia škodlivé látky.
Pri detoxikácii pomôže aj cvičenie, predovšetkým to pravidelné. Vďaka nemu sa vaše telo lepšie prekrví, zbavíte sa stresu, zaplavia vás endorfíny, naštartujete svoje trávenie – a vyženiete toxíny.
Do poriadku by ste si mali dať aj svoj jedálniček. V rámci boja so škodlivinami, ktoré obsahuje okrem iného aj alkohol, siahnite po rozmanitých druhoch ovocia a zeleniny (tip – tmavá zelenina má najmenej kalórií), ktoré nezabudnite umyť – zbavíte sa tak pesticídov spojených s Parkinsonovou chorobou, rakovinou prsníka, Alzheimerovou chorobou či dokonca artitídou. Nezabúdajte na celozrnné výrobky, fazuľu a menšie porcie orieškov a rôznych semienok.
Škodlivých látok sa môžete zbaviť aj zvonku, a to pomocou pílingov. Kúpte si kvalitné pílingové krémy, ktorými odstránite z pokožky odumreté bunky a nečistoty a zlepšíte jej prekrvenie.
V boji proti toxínom vám obrovskú službu urobí jednoduchý a lacný pomocník – mydlo. Najdôležitejšie je umývanie rúk, na ktoré by ste nemali zabúdať ani vtedy, keď žiadne mydlo nie je po ruke. Zobstarajte si čistiaci gél na ruky a noste ho všade so sebou.
FOTO: Kam na výlet v Bratislave s minimom ľudí? Malá Baňa v Rači je ideálna, zdoláte ju pešo do 45 minút
Čo sa týka fajčenia, všetci vieme, aké je nebezpečné, no mnohí si nahovárajú, že to príležitostné neškodí. Nie je to pravda. Už jedna až štyri cigarety denne výrazne zvyšuje riziko úmrtia na ischemickú chorobu srdca a samozrejme hrozí rakovina pľúc.
Škodí aj prostredie plné cigaretového dymu, z ktorého sa však vaše telo dokáže aspoň čiastočne spamätať pomocou brokolice, karfiolu, ružičkového kelu kapusty či žeruchy. Ľudia, ktorí ich pravidelne konzumujú, účinne bojujú práve proti rakovine pľúc spojenej s fajčením.
Pozor, nesmiete ich prevariť – zničíte tak všetky látky, ktoré pôsobia proti toxínom.
Veľkému množstvu toxínov ste vystavení aj prostredníctvom osviežovačov vzduchu a chemikálií, ktorými čistíte svoju domácnosť. Ak je to možné, namiesto osviežovačov radšej aj v zime poriadne vyvetrajte a zaobstarajte si zeleň, ktorá pomáha čistiť vzduch.
Namiesto čistiacich prostriedkov zas skúste použiť sódu bikarbónu alebo ocot, ktorý účinne odstraňuje napríklad vodný kameň. A aby sa do vašej domácnosti nedostala špina z ulice, zvyknite si na vyzúvanie ešte pred vchodom do bytu.
Zdroje: health.com, shape.com