Nebolí, ale následky môžu byť fatálne. Táto choroba trápi hlavne ženy po 50

Nebolí, ale následky môžu byť fatálne. Táto choroba trápi hlavne ženy po 50
Nebolí, ale následky môžu byť fatálne. Táto choroba trápi hlavne ženy po 50 Foto: ilustračné, GettyImages

Nie nadarmo sa osteoporóza prezýva tichý zlodej kostí. Dlho o nej totiž nemáte ani potuchy, spravidla kým neprídu prvé zlomeniny kostí. Choroba totiž spôsobuje stratu ich dôležitých vlastností, ktorými sú pevnosť a pružnosť. Čo robiť, aby ste sa tejto zákernej chorobe vyhli? Okrem zdravého životného štýlu je dôležité absolvovať aj lekárske vyšetrenia, ktoré môžu osteoporózu včas odhaliť.

Slovo „osteoporóza“ vzniklo zložením dvoch latinských slov osteo (kosť) a porosis (preriedenie). Ide teda o označenie choroby, ktorá spôsobuje preriedenie kostí. To následne vedie k strate ich pevnosti a pružnosti, čo môže viesť k vážnym zlomeninám. Často to bývajú zlomeniny predlaktia, stehennej kosti, krčku, ale aj stavcov. Tie môžu potom ďalej ďalej negatívne ovplyvniť kvalitu života. Maximálne množstvo kostnej hmoty sa tvorí od detstva do tridsiatich rokov s tým, že dôležitú úlohu zohráva vápnik. Toho už ale vo vyššom veku postupne ubúda a treba ho dodávať organizmu pomocou stravy.

Hrozí vám osteoporóza?

Ťažko si nahovárať, že ide o zriedkavé ochorenie, ktoré sa vás netýka. Veď osteoporóza patrí medzi chronické civilizačné choroby a môže postihnúť aj vás. Podľa údajov, ktoré zverejnila klinika EUC, trpí touto chorobou každá tretia žena a každý piaty muž vo veku nad 50 rokov. Počet osteoporotických zlomenín je odhadovaný na takmer 100 tisíc ročne, pričom tento počet každým rokom rastie.

Medzi hlavné rizikové faktory vedúce k vzniku osteoporózy patria v prvom rade genetické predpoklady. Majte sa na pozore, najmä ak ste menšieho vzrastu a máte svetlejšiu farbu kože. Ďalším mínusom je skorá menopauza, užívanie niektorých liekov (napr. kortikoidov), ale aj sedavé zamestnanie, nedostatok fyzických aktivít, fajčenie alebo nadmerný príjem alkoholu a kofeínu a predovšetkým nedostatok vápnika v strave. „V Českej republike je jednou z hlavných príčin vzniku osteoporózy nedostatočný príjem vápnika. Takmer 78 % českých žien po menopauze nedosahuje ani minimálny denný príjem,“ zdôrazňuje doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.

Päťdesiatka – „zlomový“ vek

Práve v tomto veku sa prejavujú hormonálne a metabolické zmeny v tele a taktiež sa začnú sčítavať následky mnohokrát nezdravého životného štýlu. Je teda dôležité zamerať pozornosť na svoj zdravotný stav. Praktický lekár vám môže odporučiť denzitometriu, čo je bezbolestné vyšetrenie na osteoporózu. Dokáže stanoviť hustotu kostného tkaniva a určiť množstvo potrebných minerálov v kostiach.

Ako samoplatcovia si môžete nechať urobiť aj vyšetrenie z krvi, ktoré ukáže aj možné ďalšie zdravotné riziká, ktoré vo vyššom veku u žien hrozia. Už po štyridsiatke sa oplatí absolvovať vyšetrenie krvi. Vhodný je napríklad balíček vyšetrení pre ženy Prevencia 40+. „Súčasné vyšetrenie hormonálneho profilu môže rozpoznať aj začínajúcu menopauzu as ňou súvisiace riziká ako je napr. osteoporóza,“ hovorí MUDr. Tomáš Franek, Ph.D. z laboratórií AeskuLab.

Aká je liečba a prevencia osteoporózy

Osteoporózu možno liečiť dvojakým spôsobom – potláčaním rednutia kostí alebo naopak podporou tvorby novej kostnej hmoty. Dôraz je kladený predovšetkým na stravu bohatú na vápnik (napr. mak, sezam alebo tvaroh) a vitamín D (napr. ryby a plody mora). Odporúčaný denný príjem vápnika pre dospelé osoby nad 50 rokov je 1000-1200 mg, optimálny denný príjem vitamínu D je 800-1000 IU denne (40-50 μg/d). U obéznych ľudí s BMI nad 30 odporúčajú lekári radšej dvojnásobné hodnoty. Okrem vitamínu D a vápnika sú v rámci prevencie osteoporózy dôležité aj kostné minerály, ako napr. zinok, ktorý podporuje rast a hojenie kostí či meď, ktorá je nevyhnutná na väzbu kolagénu a elastanu.

Vo vyššom veku je potrebné predchádzať úrazom, ktoré môžu vyústiť do zlomeniny. Opatrní buďte napríklad pri športovaní alebo pri chôdzi na zľadovatenom povrchu a podobe. Každý lekár vám odporučí ako súčasť liečby a prevencie dostatok pravidelných fyzických aktivít. Ideálne je hýbať sa 60 minút denne s tým, že sa odporúča kombinovať chôdzu a balančnú a vlastnou váhou vykonávané cvičenia. Podceniť nemožno ani zdravú životosprávu bohatú na vápnik a vitamín D. Okrem stravy vám tieto látky môžu dodať aj voľnopredajné lieky.

Zdroj: www.svetzeny.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk