Najstaršia žena na svete prezradila tajomstvo dlhovekosti

Najstaršia žena na svete prezradila tajomstvo dlhovekosti
SITA/AP

Japonka Misawo Okawa, ktorá v stredu oslávi rekordných 116 rokov, vďačí za dlhý život dobrému jedlu a dostatku spánku.

V roku, keď prišla na svet Japonka Misawo Okawa, kráľovná Viktória ešte stále vládla Británii, vo svete zúrila americko-španielska vojna a Slováci po rakúsko-uhorskom vyrovnaní čelili silnej maďarizácii. Rodáčka z Osaky, ktorá sa po smrti Japonky Koto Okubo (115) v januári 2013 stala oficiálne najstaršou ženou na svete, v stredu oslávi 116 rokov. Pri tejto príležitosti stihla médiám prezradiť, čomu vďačí za svoju dlhovekosť.

Najstaršia žena na svete prezradila tajomstvo dlhovekosti
SITA/AP

„Jedzte a spite a budete žiť dlhý život. Musíte sa naučiť relaxovať,“ uviedla oslávenkyňa. Život dcéry šičky, ktorá zhotovovala tradičné japonské kimoná, sa tiahne už cez tri rôzne storočia.

Expertov neprekvapuje, že obe posledné držiteľky rekordov v dlhovekosti pochádzajú práve z krajiny vychádzajúceho slnka. „Pani Okawa je denne tri veľké jedlá a dáva si pozor na to, aby každú noc spala osem hodín. Jej obľúbené jedlo je suši – hlavne makrelové s ryžou dusenou na octe. Jedáva ho aspoň raz do mesiaca,“ uviedol Tomohito Okada, riaditeľ domovu dôchodcov Kurenai, kde žena posledných 18 rokov žije.

V tom, ktoré roky svojho života považuje za najšťastnejšie, má seniorka jasno. Japonka najradšej spomína na svoju svadbu v roku 1919 a narodenie troch detí. Kým manžel Yikio Okawa a najstarší syn už zomreli, mladší 94-ročný syn a 92-ročná dcéra jej ešte pravidelne robia spoločnosť. Misawo má aj štyri vnúčatá a šesť pravnúčat. Vdova najťažšie znášala obdobie po smrti svojho manžela, ktorý zomrel pred 83 rokmi.

Povestná japonská dlhovekosť

Najstaršia žena na svete prezradila tajomstvo dlhovekosti
SITA/AP

Experti zdôvodňujú japonskú dlhovekosť dobrým zdravotným systémom v krajine, podporou spoločenského života a fyzických aktivít do neskorého veku, zmyslom pre rodinu a zdravou stravou, ktorá je bohatá na ryby, ryžu, zeleninu a ovocie. Doplňujúci výskum potvrdil, že ľudia v strednom veku, ktorí zažili obdobie hladu počas druhej svetovej vojny, sa neskôr dožili vysokého veku. Profesor na univerzite v Osake Yasuyuki Gondo je však presvedčený, že za dlhovekosť okrem dobrej zdravotnej starostlivosti a zdravej stravy zodpovedá aj niečo iné.

„Keď sme robili prieskum s ľuďmi, ktorí sa dožili viac ako sto rokov, zistili sme, že sa tešili dobrému zdraviu celý život a dokázali sa psychicky prispôsobiť všetkým situáciám, s ktorými sa počas starnutia stretli,“ uviedol Gondo. Jeho výskum dokazuje, že dlhovekosť úzko súvisí s ľudskými črtami ako pevná vôľa, zvedavosť a spoločenská povaha.

Misawo Okawa potvrdila svoju odhodlanosť aj vo veku 102 rokov, keď si zlomila nohu. Po návrate z nemocnice ju zamestnanci sanatória našli robiť drepy pridržiavajúc sa zábradlia. Zamestnancom vtedy povedala, že si musí dávať pozor na to, aby nevyšla z formy. Na zajtrajšiu oslavu narodenín sa však už pripravuje. „Budeme mať veľkú tortu, ale len tri sviečky znázorňujúce číslo 116. Príliš veľa sviečok by bolo nebezpečných,“ dodal Okada.

www.telegraph.co.uk

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk