Modernou medicínou proti poteniu

Nadmerné potenie, podpazušie, estetické zákroky, klinika Esthetic, žen
Klinika Esthetic

Nelichotivý zápach potu pozná každý z nás. Prílišné potenie spôsobuje vždy nepríjemnosti, ktorých vás však dokáže zbaviť aj moderná medicína.

Ľudí, ktorí sú – jemne povedané – cítiť potom, stretávame v práci, v obchode, v mestskej hromadnej doprave či vo výťahu a prirodzene sa snažíme čo najrýchlejšie dostať z pod ich „omamného“ vplyvu. Navyše máme tendenciu vnímať ich ako ľudí, ktorí nemajú tie správne hygienické návyky.

Ale nemali by sme všetkých hádzať do jedného vreca. „Hyperhidróza, teda trvalá zvýšená činnosť potných žliaz, nemá so slabou hygienou nič spoločné,“ upozorňuje MUDr. Alexandra Novotná, PhD. majiteľka Kliniky Esthetic a dodáva: „Nadmerné potenie je problém, ktorý trápi pacientov trpiacich rozličnými metabolickými poruchami, ale vo veľa prípadoch je príčina neznáma. Postihuje približne 3% ľudí v rozličných vekových kategóriách. Ľudské telo bežne počas dňa vyprodukuje asi liter potu. Telo ľudí s hyperhidrózu aj desaťnásobok.“

Nadmerne sa však môžeme potiť aj počas letných horúčav, pri nadváhe či v stresových situáciách. Prílišné potenie je vždy nepríjemnou komplikáciou. Niektorí kvôli tejto nepríjemnosti nenosia farebné oblečenie, na ktorom je pot viac vidieť a uprednostňujú len čiernu alebo bielu. Iní nosia iba stopercentne bavlnené voľné oblečenie a zo šatníka dávno vyradili tričká, svetre a blúzky z materiálov, ktoré obsahujú umelé vlákna. Niektorí sa zase snažia prekryť nepríjemný pach potu antiperspirantom, ktorého účinok je však len krátkodobý a podľa viacerých odborníkov nie je upchávanie pórov chemikáliami ani príliš zdravé.
nadmerné potenie, , estetické zákroky, klinika Esthetic, žen
podpazušie Klinika Esthetic

Nepríjemností, ktoré nadmerné potenie, čiže hyperhidróza, spôsobuje, však dokáže pacientov zbaviť aj moderná medicína. „K dispozícii máme dva druhy zákrokov. Buď odstránime potné žľazy, čo je zákrok pomerne bolestivý, alebo do podpazušia a ďalších výrazne sa potiacich lokalít na tele vpichneme botulotoxín,“ vysvetľuje MUDr. Novotná. Botulotoxín je látka, ktorá je vo veľkej dávke jedovatá, ale vo veľmi malej dávke má užitočné účinky. Je to presne ten istý botulotoxín, ktorý s obľubou používajú mnohé dámy – ale čoraz častejšie aj páni – na vyhladenie vrások.

Botulotoxín v tomto prípade „denervuje“ potné žliazky, ktoré na určitú dobu, približne na deväť mesiacov, prestanú byť aktívne a človek sa nepotí. „Zákrok zvládneme za jedno popoludnie, nie je to žiadna veľká operácia. Ošetrovanú oblasť najskôr znecitlivíme špeciálnym krémom, a potom aplikuje asi 15 – 20 vpichov botulotoxínu tenučkou ihlou. Celá akcia trvá asi 30 minút. Najčastejšie ošetrujeme podpazušie, ale aj dlane či chodidlá,“ opisuje zákrok MUDr. Novotná.

Efekt sa dostaví asi za dva až tri dni. Po injekciách zmiznú stopy do niekoľkých hodín, len vo výnimočných prípadoch sa môže ojedinele vyskytnúť drobná modrinka, ktorá sa však rýchlo stratí. Injekciu botulotoxínu, ktorá denervuje oblasť podpazušia a zamedzí tak poteniu, je možné opakovať každý rok. „Väčšina našich klientov, ktorí u nás podstúpili tento zákrok, považuje kvalitu svojho života za podstatne zvýšenú a túto liečbu podstupujú opakovane a odporúčajú ju aj svojim známym,“ dodáva MUDr. Novotná.

Otázky pre MUDr. Alexandru Novotnú, PhD., majiteľku Kliniky Esthetic
MUDr. Alexandra Novotná, PhD.
MUDr. Alexandra Novotná, PhD. Klinika Esthetic

Prečo pot zapácha aj napriek tomu, že dodržiavame pravidelnú telesnú hygienu?

„Potenie je prirodzený proces, ktorým telo reguluje telesnú teplotu, zvlhčuje sa a ochladzuje. Samotný pot nijako nezapácha. Je to tekutina, ktorá obsahuje 99% vody a až 250 rôznych ďalších látok – soľ, draslík, močovinu, mastné kyseliny a pod. Nevábny pach začne vydávať až potom, čo pot rozložia baktérie, ktoré máme na koži.“

Do ktorých lokalít na tele je možné aplikovať botulotoxín, keď chceme odstrániť potenie?

„Najčastejšie ho aplikujeme do podpazušia, na dlane a na chodidlá. Mali sme však aj klientov, ktorým sme ho aplikovali na kožné záhyby na bruchu, na chrbát, pod prsné ryhy aj na boky.“

Botulotoxín poznáme z oblasti estetickej dermatológie, aký je rozdiel medzi aplikáciou proti poteniu a proti vráskam?

„Pri aplikácii proti vráskam sa botulotoxín aplikuje hlbšie ako pri aplikácii proti poteniu. Aplikuje sa do mimických svalov, kde atakuje receptory prijímajúce nervové vzruchy a sval tak nereaguje na nervové povely, nehýbe sa a tým sa netvoria mimické vrásky. V estetickej dermatológii je to taká prevencia proti vráskam. Cieľ je však rovnaký – blokovanie nervových podnetov.“

Môže byť botulotoxín v tomto prípade nebezpečný?

„Mnohé štúdie a dlhé roky praxe už dokázali, že botulotoxín v dávkach používaných na odstránenie potenia v žiadnom prípade neškodí a nemá žiadne vedľajšie účinky. Navyše v súvislosti s touto aplikáciou neboli opísané ani alergické reakcie. Nesmie sa však aplikovať ľuďom so sklonom ku kŕčom, deťom, tehotným a dojčiacim ženám. Sú aj iné spôsoby ako odstrániť nadmerné potenie, túto metódu však považujem v súčasnej dobe za najlepšiu. Je bezpečná, šetrná a elegantne rieši problém.“

A nie je nebezpečné samotné odstránenie potenia? Nenaruší sa tým prirodzená rovnováha tela?

„Toho sa rozhodne netreba obávať. Obmedzenie potenia v oblasti, ktorá nás obťažuje, nie je v žiadnom prípade škodlivé. Potné žliazky mimo ošetrenú oblasť budú ďalej vykonávať svoju prácu a vzhľadom k tomu, že celkový počet potných žliazok sa odhaduje na dva až tri milióny, termoregulácia ani ostatné deje nebudú narušené.“

Viac na www.esthetic.sk.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk