Marta Gejdošová - Robím ženy spokojné a krásne

Marta Gejdošová - Štúdio SHARMANT
arch. Marty Gejdošovej

Začínala s jedným kufríkom, ako klasická vizážistka. Dnes je to multifunkčná dáma – majiteľka salónu krásy, hairstylistka, vizážistka, aj imidž poradkyňa.

Tvrdí, že musí vedieť všetko, čo v jej salóne ponúkajú, takže sa stále učí nové postupy a zvyká si aj na najmodernejšie technológie. Marta Gejdošová.

Naozaj ste začínali od piky?

Samozrejme, chodila som líčiť, občas som upravovala účesy. Bavilo ma to, tak som popritom začala robiť aj poradenstvo. Klientky si to vyžadovali a osobný kontakt s nimi ma nútil na sebe neustále pracovať. Vývoj bol rýchly, dnes dokonca píšem knihu. Takže je to najmä o tom, že ma moje klientky posúvajú. Sledujem, čo potrebujú, snažím sa im porozumieť pomôcť. Otvorila som si svoj vlastný salón. A keďže som nechcela byť „len“ majiteľkou, tak som sa učila všetko, čo moji zamestnanci robia. Urobila som si kurzy, mám osvedčenia. A dnes môžem s pokojom povedať, že všetko čo sa v mojom salóne robí, môžem kedykoľvek urobiť aj ja sama.

Ako ste dospeli k rozhodnutiu stať sa tým, čím ste teraz?

Začalo sa to niekedy na strednej ekonomickej. Už vtedy som veľmi rada, avšak bez akéhokoľvek vzdelania, líčila a česala kamarátky. Dvanásť rokov po skončení školy som robila ekonómku, no a tak nejako postupne som sa napokon prepracovala k tomu, čo robím teraz. Začala som si všímať značky a venovať sa tejto oblasti trochu profesionálnejšie. Po druhom dieťati sa mi už nechcelo vrátiť sa naspäť k práci ekonómky. Tak som začala podnikať v biznise s krásou.

Mali ste odmalička sklony k tomuto povolaniu? Robili ste účesy bábikám, alebo mamine?

Áno, myslím že sa to začalo práve pri tých bábikách. Rada som ich obliekala, dokonca som im šila v rukách oblečenie, česala som ich a zapletala im vrkoče. Mám aj mladšiu sestru, ktorá to ale nemala veľmi rada, tak sme sa často klbčili… Nechcela na našich bábikách žiadne vrkoče (smiech). Takúto prácu musíte mať v sebe. Vzťah, cit k farbám, tvarom, myslím si, že to v sebe mám.

Vo vašom salóne ponúkate všetko v jednom balíku. Klientku nalíčite, urobíte jej účes a poradíte, ako sa obliekať. Koľko ľudí zvykne využiť všetky tieto služby naraz?

Salón mám rozdelený, okrem služieb, ktoré spomínate, tu máme aj kozmetiku, masáže, či solárium. Čo sa týka skrášľovania, tým že sama vykonávam vizáž, líčenie aj úpravu vlasov, viem, že celý balík využíva asi polovica mojej klientely. Poradenstvo pri obliekaní poskytujem najmä kamarátkam, ktoré majú tú výhodu, že zájdem až k nim domov a priamo z ich šatníka im vyselektujem, ktoré oblečenie je pre ne vhodné. Samozrejme, že takúto službu poskytujem aj mojim klientom. Čo sa týka poradenstva k imidžu, mám klientky, ktoré potrebujú prispôsobiť celkovú vizáž vzhľadom k svojmu postaveniu v práci. Robím tiež imidž školenia pre firmy, kde vlastne školím o správnom odievaní a celkovom imidži nielen ženy ale aj mužov.

Čo všetko obsahuje práca imidžmakera? Ako prebieha také poradenstvo?

Imidžmaker sa najprv sa oboznámi s tým, čo daný človek robí, na akú príležitosť potrebuje moje rady, dáme si pohovor pri kávičke, aby to nebolo také strohé, aby bola uvoľnenejšia atmosféra. Vždy začínam od vlasov. Žena môže byť pekne nalíčená, pekne oblečená, ale keď má zlé vlasy, tie pokazia celkový dojem najviac. Skutočne platí, že vlasy sú korunou krásy. Odporučím farbu a strih vlasov, určím farebnú typológiu. Podľa tvaru tváre určím, aká dĺžka vlasov je najvhodnejšia, dôležitá je samozrejme aj ich kvalita. Potom určím vhodnú farbu vlasov, farbu mejkapu – tiež podľa typu klientky. Naučím ju, ako si môže urobiť jemné denné líčenie, nuž a na záver k tomu celému prispôsobujem oblečenie. Ak to robím v salóne, farby skúšame pomocou šatiek, ktoré nahradia oblečenie. Stáva sa aj to, že klientka si prinesie zopár vzorov oblečenia a potom jej môžem poradiť, ktoré oblečenie je vhodné. Alebo idem priamo k nej domov a označím jej vhodné kúsky oblečenia.

Radíte klientom aj to, ako majú vystupovať povedzme na obchodnej schôdzke, či na poradách? Alebo v prípade vedúcich pracovníkov im poradíte, ako reagovať v krízových situáciách?

Je to skôr o prvom kontakte, kde je prvý dojem najdôležitejší. Chodia ku mne dámy, chcú, aby som ich pripravila napríklad na pohovor do práce. Potom tvrdia, že som im veľmi pomohla. Vraj im narástlo sebavedomie. Mali pocit, že vyzerajú dobre a teda že sa vedia aj lepšie odprezentovať.

Trendy sa dnes menia veľmi rýchlo. Ako si dopĺňate vedomosti, informácie, aby ste vedeli klientke poradiť, čo práve letí, čo s čím zladiť?

Navštevujem rôzne módne prednášky, chodievam na školenia do Prahy, do Image Inštitútu . Rok vopred sa tam dozvieme, aké budú trendy, čo sa bude nosiť, čo bude in. A potom navštevujem módne prehliadky. Aj vlasová kozmetika má svoje trendy, ktoré sa posúvajú vpred, takže chodím na rôzne predvádzacie akcie.

Marta Gejdošová - Štúdio SHARMANT
Bodypainting na World Bodypainting Festival 2012. Bodypainting by Marta Gejdošová, model Bibuska. Darek Gutowski, WBF 2012

Venujete sa aj bodypaintingu, čo to vlastne bodypaiting je?

Bodypaiting je maľovanie na nahé ľudské telo, väčšinou na dámske, ale maľovala som už aj na mužov. Nie je to nahota ako taká, lebo skutočne tá maľba pôsobí ako odev. Je to určitý druh umenia, ako keď maliar maľuje na plátno, bodypainter zas na živé plátno. Ja som sa dostala k bodypaintingu tak nejako voľne. Začínala som vizážou a v rámci toho som si urobila kurz aj na Face painting, čo bolo zväčša kreslenie na detské tváričky. Do toho sa vmiesilo aj maľovanie dospelých, a z tváre chodili postupne požiadavky na kreslenie na dekolt a neskôr aj na celé telo. Zistila som, že je to veľmi zaujímavá práca, a veľmi ma to baví. Som kreatívny človek, rada vymýšľam, a nikdy neviem zostať stáť len pri jednej činnosti.

Má to nejaké praktické využitie?

Využitie u nás na Slovensku je už trochu lepšie, robíme ho zväčša na akciách pre firmy. Súťaže v tomto odbore sú ale na Slovensku na veľmi slabej úrovni. Aj o tri týždne je celosvetová súťaž v bodypaintingu, tak sa zodpovedne pripravujem. Naberám skúsenosti, oboznamujem sa s farbami, ktoré u nás ešte nikto nepozná, učím sa nové technika maľovania.

Spektrum toho, čo robíte, je ozaj široké. Treba byť aj dobrým psychológom? Predstavte si, že vás navštívi klientka, ktorá chce výraznú zmenu, lebo práve prežíva veľké zmeny aj vo svojom živote. Povie vám, že si chce dať vyholiť polovičku hlavy. Odhovoríte ju, alebo sa ju aspoň pokúsite presvedčiť na niečo menej radikálne?

(Smiech) Tak teraz ste trafili klinec po hlavičke! Práve nedávno sa mi totiž stalo, že prišla pani, ktorú poznám dlhšie. Práve prežívala ťažké obdobie rozchodu s priateľom a chcela ozaj radikálny strih na krátko. Neostrihala som ju. Musela som sa vžiť do jej kože, čo by asi tak cítila na druhý deň ráno pri pohľade do zrkadla. Lebo ten prvotný pocit je euforický: „Wow, urobila som niečo šialené!“ Ale pri tom šoku, čo by zažila na druhé ráno, by bol asi ešte horší. Takto by mala dva problémy, ten v osobnom živote a k tomu ešte aj šialený účes. Myslím že ten, kto vykonáva túto prácu s láskou a zo srdca, by mal byť skutočne trochu aj psychológom a vedieť poradiť práve v takejto situácii. Veľa krát mi klientky povedia, že sa ku mne prídu upokojiť, vyrozprávať sa. Vravia, že stretnutie so mnou nie je len o tom, že odídu s peknými vlasmi, ale sa aj dobre pozhovárajú. Mám veľa priateliek, na ktoré nemám čas, tak sa stretávame u mňa v salóne. Robím im vlasy a pritom trkoceme a padne nám to ozaj dobre…

Chodíte aj na „výjazdy“ za klientmi, ak treba?

Samozrejme, okrem môjho salónu máme aj mobilný salón krásy. Kamkoľvek prídeme, rozložíme si vybavenie, ako stoličky, či zrkadlá, a upravujeme klientov na mieste. Robíme to zväčša pre rôzne firmy a verejné akcie, ako bol napríklad nedávno Deň matiek. Skrášľovali sme mamičky a robili sme rýchle premeny. Samozrejme, že to nerobím sama, mám tím ľudí. Zoberieme vybavenie zo salónu a ideme kam treba. Máme aj maséra, ten si berie so sebou masérske kreslo a môže kdekoľvek masírovať. Kozmetička si zasa rozloží ležadlo a môže robiť kozmetiku . Takéto služby sa skutočne dajú robiť aj mobilne a robíme to veľmi radi.

Marta Gejdošová - Štúdio SHARMANT
Interbeauty 8.2.2013 arch. Marty Gejdošovej

Ako sa dá skĺbiť takáto náročná práca s rodinou? Ako to všetko stíhate?

Myslím, že skĺbiť sa to dá najmä vďaka tomu, že mám chápajúceho manžela. Keď som začala podnikať, svokra mi vtedy často pomáhala so štvorročným synom a s jeho návštevou škôlky. Nemusela som sa ponáhľať z práce, malý ma vždy u nej počkal, až kým som skončila s prácou v salóne. Keby som vtedy tak tvrdo nepracovala, asi by som salón nerozbehla. Vyžaduje si to celého človeka, na desať hodín denne. Manžel si medzičasom zvykol na vzniknutú situáciu, veľmi mi pomáha a podporuje ma. Niekedy mám toho skutočne dosť, ale môj rozsah prác navzájom spolu súvisí a je to práca, ktorú milujem. Priala by som každému robiť to, čo ho baví, lebo vtedy nemáte pocit, že iba robíte, ale sa aj „zabávate“, lebo mne sa stal koníček povolaním.

Vraj píšete knihu…

Je už druhá v poradí. Tá prvá mala názov Krása nemusí byť vecou náhody. Toto bude pokračovanie. Keď som napísala tú prvú, mala úspech, tak som si vtedy povedala, že za dva, za tri roky napíšem druhú. Lenže nebol čas. A ja vravím, že vždy, keď sa niečo deje, má to svoju príčinu, a tak to teda asi malo byť. Lebo medzitým som vyštudovala vysokú školu, odbor marketing a management. Aj toto ma posunulo ďalej v mojej profesii. Takže teraz vydávam druhú knihu Krása nemusí byť vecou náhody II. Cítim posun v tejto oblasti, keď som začínala nerobila som ešte dlho kaderníčku, ale hlavne vizážistka a imidž poradca. Okolnosti ma ale donútili začať sa kráse venovať komplexnejšie. Kaderníčka nie vždy vedela urobiť to, čo som pri zmenách vizáže potrebovala, tak som sa musela zdokonaliť aj v kaderníckej oblasti. V tejto druhej knihe to bude trochu poňaté profesionálnejšie do hĺbky v každej oblasti.

A prezradíte niečo z obsahu?

Sú tam základné rady, ako sa dobre starať o vlasy, či o pleť. Občas sa mi stane, že príde klientka, a nemá ani páru o tom, čo je denný krém. Preto vravím, že základ je starostlivosť o pleť, a až potom prichádza na rad mejkap. Takisto sa treba aj doma starať o vlasy, až potom si ísť dať urobiť účes. Klientke odporučím, ako sa o vlasy starať doma, aké prípravky používať. A toto všetko bude zhrnuté v mojej druhej knihe.

Viac informácií o Štúdiu SHARMANT nájdete na stránke www.sharmant.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk