Málo materinskej lásky zanechá na mozgu trvalé následky

Dieťa
SITA/AP

Výskum dokázal, že starostlivosť o dieťa v prvých dvoch rokoch života má výrazný vplyv na jeho život aj v dospelosti.

Nedostatok materinskej lásky zanechá na mozgu dieťaťa trvalé následky.

Prišli na to americkí vedci, ktorí skúmali mozog dvoch trojročných detí.

O jedno sa rodičia s láskou starajú a sú mu vždy nablízku, to druhé bolo zanedbané a navyše bolo obeťou týrania.

Výskumníci s prekvapením zistili, že mozog prvého dieťaťa je podstatne väčší, pričom v prípade druhého dieťaťa niektoré časti mozgu neboli vôbec vyvinuté.

Dieťa s väčším mozgom bude podľa odborníkov v dospelosti podstatne inteligentnejšie a oveľa ľahšie si bude budovať vzťahy.

Druhé pozorované dieťa má predispozíciu na závislosť od drog, zrejme bude mať problém nájsť si prácu a začleniť sa do spoločnosti. Okrem toho bude mať pravdepodobne psychické problémy.

Z výskumu je teda zrejmé, že starostlivosť o dieťa v prvých dvoch rokoch života má výrazný vplyv na jeho život aj v dospelosti. Výsledky výskumu poukazujú aj na opakovaný cyklus zanedbávania detí.

Rodičia, ktorí boli v detstve zanedbávaní a týraní, nemajú dostatočne vyvinutý mozog a s veľkou pravdepodobnosťou sa budú správať k svojim deťom rovnako ako ich rodičia k nim. Tento cyklus je podľa odborníkov možné narušiť jedine tak, že týmto rodinám niekto poskytne pomoc pri starostlivosti o dieťa v prvých rokoch jeho života. Informácie zverejnila webová stránka www.dailymail.co.uk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk