Kumquat alebo karambola? Spestrite si jedálniček exotickým ovocím, ktoré krásne vyzerá, výborne chutí a navyše je plné vitamínov!

Spestrite si jedálniček exotickým ovocím, ktoré krásne vyzerá, výborne chutí a navyše je plné vitamínov!
Kumquat alebo karambola? Spestrite si jedálniček exotickým ovocím, ktoré krásne vyzerá, výborne chutí a navyše je plné vitamínov! Foto: ilustračné, GettyImages

Cítite po vianočných sviatkoch zvláštne vzduchoprázdno a už teraz sa tešíte na jar? Spestrite si pochmúrne zimné dni farebnými a voňavými plodmi, z ktorých sála slnko, teplo, radosť a exotika. Ich svieža chuť bude po sviatočných hodoch príjemnou zmenou a navyše telu dodáte prirodzenou cestou množstvo vitamínov, čo sa v zimných mesiacoch hodí.

Mango

Mango sa pestuje v mnohých odrodách, ktoré sa primárne rozlišujú podľa miesta pôvodu na indickej, východoázijskej, karibskej a floridskej. Vzhľad plodov sa líši veľkosťou, tvarom i sfarbením šupky – môžu byť okrúhle, oválne, obličkovité či srdcovité a farba šupky sa pohybuje od zelenej cez žltú a oranžovú až po sýto červenú až fialovú.

Šťavnatá dužina má sladkú chuť, výraznú vôňu a obsahuje celú škálu vitamínov. Mango sa konzumuje prevažne v surovom stave, a to samostatne alebo v ovocných šalátoch. Využiť ho možno ale aj na prípravu dezertov, zavarenín či omáčok. Skvelé je aj v kombinácii s mäsom a rybami. Pozor, po nákupe mango nedávajte do chladničky – pri teplotách pod 8 ° C rýchlo stráca na kvalite.

Ako mango ľahko a rýchlo olúpať a nakrájať? Pozrite sa na tip Jamieho Olivera:

Kaki

Plody tomelu japonského si u nás získali v posledných rokoch veľkú obľubu. Kaki má sýtu žltooranžovú farbu, chuťou pripomína kombináciu broskyne a marhule, cítiť môžete aj melón, jablko, mrkvu alebo tekvicu. Prednosťou tohto ovocia je jeho všestrannosť – možno ho využiť pri príprave dezertov a zavarenín, hodí sa aj do zeleninových šalátov alebo k pečenému a grilovanému mäsu.

Najlepšie chutí plne zrelé, kedy je na dotyk mäkké, šupka je sýto oranžová a nie sú na nej žltkasté škvrny. Kaki je možné jesť aj so šupkou, ktorá ale môže byť nepríjemne trpká – preto sa väčšinou lúpe. Ovocie skladujte pri izbovej teplote, obvykle potrebuje ešte pár dní dozrieť.

Karambola

 Spestrite si jedálniček exotickým ovocím, ktoré krásne vyzerá, výborne chutí a navyše je plné vitamínov!
Kumquat alebo karambola? Spestrite si jedálniček exotickým ovocím, ktoré krásne vyzerá, výborne chutí a navyše je plné vitamínov! Foto: ilustračné, GettyImages

Krásne plody karamboly obyčajnej sa pestujú v tropických a subtropických oblastiach. Ide o žlté, 8-15 cm dlhé bobule, ktoré majú charakteristický hviezdicovitý tvar. Dužina svojou vôňou pripomína jazmín, je chrumkavá, krehká a šťavnatá. Konzumovať je možné aj voskovitú šupku. Vďaka svojmu vzhľadu sa karambola často používa ako dekorácia na dezerty, skvelá je v ovocných šalátoch a môžete ju pridať aj do raňajkovej kaše alebo pudingu. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C a má nízky obsah cukru.

Liči

Liči čínske je lahodný tropický strom pôvodom z Ázie. Jeho plody majú ružovočervenú šupku s drsným povrchom, pod ktorou sa ukrýva biela sladká dužina. V nej sa schováva semeno – rovnako ako šupka je nejedlé. Liči si môžete vychutnať len tak samotné, výborne sa hodí do ovocných šalátov, ale pridáva sa aj k mäsu a rybám v ázijskej úprave. Liči skladujte pri izbovej teplote maximálne 5 dní.

Kumquat

Kumquat je citrusové ovocie, ktoré vzhľadom pripomína malinké pomaranče. Na rozdiel od väčšiny citrusov sa konzumuje aj so sladkou šupkou. Plody môžete jesť samotné, výborne sa hodia do zavarenín aj múčnikov a skvelé sú aj v kombinácii s grilovaným a pečeným mäsom. Pred konzumáciou sa odporúča kumquat premnúť v dlani – uvoľní sa tak esencia obsiahnutá v šupke a bude vďaka tomu ešte chutnejšia. V chladničke vám vydržia až 3 týždne, pri izbovej teplote zhruba 4 dni.

Mangostan

O mangostane sa hovorí, že je jedným z najchutnejších druhov ovocia na svete, a vďaka vysokému obsahu cenných látok aj jedným z najzdravších. Pod nejedlou šupkou sa ukrýva dužina, ktorá chuťou pripomína broskyňu s nádychom citrusov či hrozna. Je mäkká a šťavnatá, na povrchu klzká a má bielu až ružovkastú farbu. Mangostan sa podáva najčastejšie samostatne, možno ho pridať do smoothie, ovocných šalátov alebo kaší. Po nákupe ho skladujte v chlade, v teple sa dužina pomerne rýchlo kazí.

Pitahaya – dračie ovocie

 Spestrite si jedálniček exotickým ovocím, ktoré krásne vyzerá, výborne chutí a navyše je plné vitamínov!
Kumquat alebo karambola? Spestrite si jedálniček exotickým ovocím, ktoré krásne vyzerá, výborne chutí a navyše je plné vitamínov! Foto: ilustračné, GettyImages

Pôvabné plody s najčastejšie červenofialovou až fialovou šupkou a bielou dužinou pochádzajú zo Strednej Ameriky a rastú na unikátnom druhu kaktusu. Ich chuť je možné prirovnať k vodnému melónu či k egrešu a najlepšie si ich vychutnáte čerstvé. Šupka nie je jedlá, ale je možné ju ľahko odstrániť – po odkrojení vŕšku plodu ju jednoducho stiahnete nožom. Po nákupe skladujte pitahayu ideálne pri teplote 15-19 ºC a spotrebujte čo najskôr.

Zdroj: www.healthyfoodtribe.com, www.ireceptar.cz, www.dumazahrada.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk