Komu hrozí inkontinencia? Toto by ste o nej mali vedieť

Inkontinencia
Komu hrozí inkontinencia? Toto by ste o nej mali vedieť GettyImages

Odborníci upozorňujú, že inkontinencii sa dá účinne predchádzať. Zistite, čo patrí medzi jej rizikové faktory .

Pri predchádzaní samovoľného úniku moču je dôležitá prevencia. Upozorňujú na to odborníci pri príležitosti svetového týždňa kontinencie. Cieľom tejto iniciatívy je odbúranie mýtov a odtabuizovanie témy inkontinencie na celom svete.

Inkontinencia postihuje najmä ženy po pôrode, v menopauze, v staršom veku, ale aj ženy, ktoré intenzívnejšie cvičia a športujú. Trápi však aj mužov, ktorí napríklad podstúpili operáciu prostaty. Samovoľný únik moču ovplyvňuje celkovú kvalitu života pacientov vrátane ich sexuálneho života. Inkontinenciou na Slovensku trpí viac ako pol milióna ľudí. Trend však bude vďaka starnúcej populácii stúpať. Podľa výskumného demografického ústavu INFOSTAT by do roku 2040 malo v krajine žiť 540-tisíc mužov a 680-tisíc žien nad 70 rokov. Samovoľným únikom moču by tak mohlo trpieť viac ako 900-tisíc ľudí.

Pri príležitosti týždňa kontinencie pacientske združenie InkoFórum predstavilo Desatoro prevencie inkontinencie. Prostredníctvom neho chce verejnosti ukázať, ako tomuto ochoreniu predchádzať. „Vďaka tomu, že je táto téma veľké tabu, mnoho ľudí nevie, že inkontinencii je možné účinne predchádzať. Rozhodli sme sa preto nadviazať na Rok prevencie, ktorý vyhlásilo Ministerstvo zdravotníctva, a vydať jednoduchý materiál, ktorý verejnosti ukáže základné princípy efektívnej prevencie inkontinencie,“ vyjadrila sa predsedníčka InkoFóra Marica Laščeková. Desatoro prevencie je prvý materiál určený pre verejnosť, ktorý zhŕňa základné princípy efektívnej prevencie inkontinencie. „Je dôležité, aby sa s týmito pravidlami oboznámili najmä všetky ženy a rizikové skupiny. Na prevenciu by mali pravidelne upozorňovať aj lekári a fyzioterapeuti,“ zdôraznila Laščeková.

Medzi rizikové faktory inkontinencie patria napríklad obezita, fajčenie či nevhodná životospráva. „Medzi Desatoro prevencie inkontinencie preto patrí najmä pravidelný pitný režim, obmedzenie kávy a alkoholu, odbúravanie nadmerného stresu, pravidelné vyprázdňovanie a v prípade samotného ochorenia včasné vyhľadanie lekára,“ vysvetlil odborný garant a predseda odborného výboru InkoFóra Ján Švihra. Ako dodal, dôležitá je rehabilitácia a posilňovanie svalov panvového dna. „Tieto cviky nie sú zložité – bežne ich človek zvládne aj pri čakaní pri pokladni či na autobus,“ povedal Švihra.

Informácie poskytla Petra Jakubcová z agentúry Seesame.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk