Dobrovoľník vracia afganským deťom slobodu unikátnou cestou

Sloboda cez skejtbord: Dobrovoľník vracia Afgáncom detstvo
Skateistan

V krajine plnej obmedzení, kde dievčatá nesmú jazdiť na bicykli, mladý Austrálčan rozbehol unikátny projekt, ktorý prostredníctvom bezplatných kurzov skejtbordovania i klasických predmetov vracia afganským deťom pocit slobody a sebadôvery.

Dobrovoľníci často cestujú do chudobných krajín, aby tu pomohli so vzdelávaním či zdravotnou starostlivosťou. Austrálčan Oliver Percovich sa však rozhodol pre trochu netradičný krok – v Afganistane, kde majú ženy oficiálne zakázané aj také banálne aktivity, akými je jazdenie na bicykli, zriadil školu skejtbordovania. Vyše 40% jej žiakov pritom tvoria dievčatá, ktorým adrenalínová aktivita dodáva vzácny pocit voľnosti.

[captionid=“attachment_40813″align=“alignright“width=“640″]
Slobodacezskejtbord:DobrovoľníkvraciaAfgáncomdetstvo
Skateistan

Skateistan[/caption]Keď sa Oliver prvýkrát v roku 2007 objavil v uliciach Kábulu s tromi skejtbordmi pod pazuchou, ocitol sa v obklopení detí s túžobným pohľadom. Austrálsky športovec tak rýchlo pochopil, že z pôvodne krátkodobého projektu, kvôli ktorému sem prišiel, chce pre blaho detí urobiť viac. Postupom času vypracoval základňu pre neziskovú organizáciu Skateistan, ktorá získala už mnohé ocenenia na medzinárodnej úrovni.

Austrálčan po zdĺhavých konzultáciách s miestnou komunitou a vládou za pomoci ďalších dobrovoľníkov založil školu Skateistan skateboarding school, ktorá deťom z ulíc poskytuje všeobecné vzdelanie vrátane kurzov skejtbordovania. Na ploche vyše 5000 metrov štvorcových sa nachádza športová hala vybavená U-rampami s rôznymi stupňami obtiažnosti. Za ňou majú svoje miesto učebne, kde sa deti bezplatne dostanú k základným vedomostiam z rôznych predmetov, ale aj k počítačovým kurzom pre pokročilých, hodinám chémie či ekologického hospodárenia.

Inovatívny program prilákal množstvo detí, ktoré sa najviac tešia na okamih, kedy si nasadia prilby a chrániče a pustia sa do skejtbordovania. „Mám rada hlavne vysoké rampy. Keď som hore, cítim sa voľná, ako keby som lietala – zbožňujem ten pocit,“ uviedla 14-ročná žiačka Hanifa.

Hoci škola v konzervatívnej krajine plnej zákazov musí dodržiavať základné pravidlá, ako napríklad oddelené hodiny pre chlapcov a dievčatá alebo zákaz učiteľov mužského pohlavia na hodinách pre dievčatá, vláde neprekáža, že sa tu dievčatá venujú na afganské pomery veľmi extrémnej aktivite. Deti vo veku 5-18 rokov tu získavajú nielen vedomosti, ale aj toľko potrebnú sebadôveru a pocit slobody.

[captionid=“attachment_40816″align=“alignnone“width=“640″]
Slobodacezskejtbord:DobrovoľníkvraciaAfgáncomdetstvo
Skateistan

Skateistan[/caption]

Mnoho žiakov sem prichádza priamo z ulice alebo z utečeneckých táborov. Škola má taký úspech, že organizácia Skateistan nedávno otvorila svoje pobočky aj v Kambodži a v afganskom meste Mazar-e Sharif. Od bombového útoku v uliciach Kábulu spred niekoľkých rokov, ktorý zabil aj niekoľko žiakov skejtbordovej školy, Skateistan zabezpečuje aj dopravu do a zo školy pre deti žijúce v ohrozených oblastiach.

„Žiaci si sami vyberú, čo sa chcú učiť – my im len poskytneme bezpečné prostredie a príležitosť, aby rozvinuli schopnosti, ktoré sami považujú za dôležité,“ dodal Percovich.

www.greenprophet.com

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk