Bolestivé tráviace problémy môžu byť veľmi nepríjemné. Zápal žalúdka, známy ako gastritída, môže byť spôsobený chybným stravovaním alebo infekciou ako sú baktérie alebo vírusy. Obvykle odznie po niekoľkých dňoch, ale môžete tomu výrazne pomôcť správnou stravou. Aké jedlá sú vhodné pre podráždený žalúdok?
Pokazený žalúdok spoznala na vlastnej koži väčšina z nás. Prejavuje sa bolesťou brucha, kŕčmi, nechutenstvom alebo zvracaním. Podráždený žalúdok býva spôsobený najčastejšie diétnou chybou, nákazou alebo sa môže objaviť ako vedľajší účinok niektorých liekov, napríklad tých, ktoré beriete na bolesť (s obsahom kyseliny acetylsalicylovej alebo ibuprofénu).
„Keď máte podráždený žalúdok, chcete urobiť všetko pre jeho zlepšenie. Dôležité je veľa piť a začať jesť ľahko stráviteľné jedlo,“ hovorí dietologička Valerie Goldberg. „Najlepšie je vyhnúť sa všetkému, čo má vysoký obsah vlákniny alebo tuku, a držať sa jednoduchých uhľohydrátov a bielkovín napríklad v podobe chudého mäsa.“
Problémy so žalúdkom však môžu signalizovať aj závažnejšie zdravotné problémy. Ak problémy trvajú dlhšie ako tri dni a nezlepšujú sa, navštívte lekára, hovorí Goldberg. Dovtedy zostaňte v pokoji a jedzte nasledujúce potraviny. Tie vám pomôžu zmierniť vašu nevoľnosť a dostať žalúdok zase do správnej kondície.
Na upokojenie
Ak máte v dôsledku vracania žalúdok veľmi rozbúrený, prvou pomocou môže byť vychladená Coca Cola. Skúste ju po lyžičkách, studenú a bez bubliniek. Pokiaľ v žalúdku udržíte pár glgov, môžete pomaly prejsť na vlažný čierny čaj. Na dopĺňanie tekutín naozaj nezabúdajte, obzvlášť ak sa pridá k vášmu ochoreniu ešte aj hnačka. Upokojujúci efekt na žalúdok má aj pár kvapiek zázvoru, ktoré môžete nakvapkať na lyžičku s čiernym čajom. Môžete piť aj nesýtené minerálne vody bez príchuti.
Ďalšie hodiny a dni
Ani dospelí, ani deti by nemali držať pôst príliš dlho. Pomaly skúšajte, ktorá potravina bude vyhovovať konkrétne vám. Určite vyberajte medzi týmito:
Banány a jablká
Banán obsahuje veľké množstvo draslíka, ktorý pomáha odstraňovať z tela škodlivé látky. Jablko aj banán radšej naškrabte lyžičkou, budú sa vám lepšie tráviť.
Mrkva
Varená mrkva býva jedným z prvých jedál, ktoré sa dávajú dojčatám ako príkrmy. Jedzte ju varenú alebo dusenú. Vhodný je aj mierne osolený nemastný zeleninový vývar, do ktorého môžete pridať mrkvu alebo ryžu.
Ryža
Ryža je tiež dobre znášaná. Môžete začať ryžovým odvarom alebo mixovanou ryžovou kašou.
Biele pečivo
Vhodné sú diétne sucháre alebo rožok (ideálne z predošlého dňa). Jedzte ho ale radšej po menších sústoch a poriadne rozžujte.
Zemiaky
Skúste zemiakovú kašu. Urobte ju ale bez mlieka, mierne osolenú.
Mäso
Ak váš žalúdok zvládne ryžu, môžete pridať varené alebo dusené biele chudé mäso.
Kyslé výrobky
Kyslé výrobky dodajú vašim črevám baktérie potrebné pre správnu činnosť čreva. Nie každý ich však dobre znáša, pre istotou ich vyskúšajte po malých sústoch.
Zdroj: www.mojezdravi.cz