Čo sme sa dozvedeli o škodlivosti počítača pre ľudské oko

Čo sme sa dozvedeli o škodlivosti počítača pre ľudské oko
Čo sme sa dozvedeli o škodlivosti počítača pre ľudské oko Foto: ilustračné, GettyImages

Ako si majú chrániť zrak ľudia, ktorí pracujú pri počítači a ako si správne zariadiť pracovné miesto? Spýtali sme sa ophtalmológa.

Podľa vedeckých výskumov vníma človek 90 percent informácií zo svojho okolia prostredníctvom zraku. Preto sa jeho strata prejaví vo všetkých oblastiach ľudského života. Pritom sú oči jedným z najzraniteľnejších orgánov a treba ich ustavične chrániť.

Čo najdôležitejšie by mal človek vedieť o svojich očiach?

Dôležitá je, ako ostatne zakaždým, keď ide o ľudské zdravie, prevencia. Pokiaľ ide o zrak, ide predovšetkým o včasné a pravidelné vyšetrenia. Nechať si skontrolovať zrak aj keď necítite žiadne príznaky. A ak ich cítite, potom samozrejme tým skôr a čo možno najskôr. Pokiaľ máte na konci pracovného dňa unavené oči, videnie sa rozostruje, navštívte ihneď očného lekára. To je snáď najdôležitejšie – neignorovať príznaky.

Na čom je v prvom rade zdravie očí závislé?

Na stave celého organizmu. Správna výživa, pravidelná kontrola krvného tlaku, cholesterolu a hladiny krvného cukru, rovnako ako vyradenie niektorých zlozvykov, pomáhajú zachovať si dobrý zrak až do vysokého veku.

Moderný človek sa nezaobíde bez elektroniky.

Ako minimalizovať poškodenia vzniknuté v dôsledku jej používania?

Práca stále väčšieho počtu ľudí je nerozlučne spojená s počítačom. Videnie sa pritom znižuje, a to aj napriek používaniu tých najvyspelejších monitorov so špeciálnou ochrannou povrchovou vrstvou. Tak či onak, pôsobenie počítačov na zrak jednoducho nie je prospešné. Nie je dokonca ani neutrálna. Je skrátka škodlivé a jediný spôsob, ako sa trochu chrániť, je dodržiavať rady lekárov.

Kedy by sa mal človek začať riadiť ich odporúčaniami? Akonáhle oči červenajú, svrbia, má pocit, ako keď v nich má piesok, režú ho a pália. Videný obraz tmavne, rozostruje a rozdvojuje sa, dostavujú sa bolesti alebo točenie hlavy. Škodlivé pôsobenie počítača spočíva v podstate v znížení zrakovej ostrosti, narušení refrakcie a akomodácie oka, narušení binokulárneho videnia, znížení pohyblivosti oka a citlivosti vnímania farieb.

Ako konkrétne pôsobí počítač na oči?

Podľa lekárskeho pozorovania sa po 45 minútach nepretržitej práce na počítači prejavujú prvé príznaky zrakovej únavy, po dvoch hodinách je narušená činnosť zrakového analyzátora v kôre tylového laloku mozgového a po štyroch hodinách nastávajú zmeny nevratnej povahy. K tomu dochádza, ak nie je dodržiavaný režim pravidelných prestávok, pracovné miesto je zle usporiadané a monitor zle nastavený.

Aké je optimálne osvetlenie pracovného miesta?

Dôležité je vyradiť priame slnečné svetlo, najmä za jasného počasia a taktiež rôzne pobočné svetelné zdroje. Inak vznikajú oslepujúce záblesky a odrazy. Nevyhnutné sú žalúzie a tieniace závesy.

Ako si má človek správne zariadiť pracovné miesto?

Do úvahy musia brať tri hlavné faktory: osvetlenie, pozíciu, ktorú pri práci zaujíma a umiestnenie stola a monitora. Chrbtica musí byť kolmá k povrchu sedadla ak podlahe. Ramená majú byť v jednej línii, to znamená, že ich držíme rovnako vysoko. Obe ruky by mali byť voľne položené na stole a ohyb lakťa by nemal presiahnuť 20 stupňov.,

Žiaduce tiež je, aby sa obe nohy celou plochou chodidla opierali o podlahu, aby boli ohnuté v pravom uhle ako v oblasti panvy, respektíve stehien, tak v kolenách. Chrbát majú mať pevnú oporu v operadle kresla alebo stoličky a majú sa o ne skutočne opierať.

Kam je najlepšie postaviť pracovný stôl a ako nastaviť monitor?

Pracovný stôl by mal byť priamo oproti oknu alebo ľavým bokom k nemu. Mal by mať takú šírku, aby vzdialenosť k monitoru bola 60-70 centimetrov, zároveň však, aby sa na klávesnici dalo pracovať v bezprostrednej blízkosti užívateľa (30-40 cm). Monitor by mal byť takmer kolmo k doske stola, o niečo vyššie ako je úroveň očí užívateľa, tak aby sa na monitor pozeral pod uhlom 10 stupňov zhora nadol. Pred začiatkom práce je samozrejme potrebné nastaviť zodpovedajúci jas a kontrast obrazovky. To sú parametre individuálnej povahy.

A ešte niečo niečo o prevencii

Každých 40 až 45 minút si dajte prestávku. Odíďte od stola a doprajte očiam očné cviky, napríklad tie najjednoduchšie. Napríklad pevne zatvorte a potom doširoka otvorte viečka. Opakujte to päťkrát až šesťkrát, s intervalom do 30 sekúnd. Vhodné je tiež s nemennou pozíciou hlavy stáčať oči hore, dole, doľava, doprava a potom hore a dole diagonálne.

Dobré je tiež vybrať si nejaký veľmi blízky objekt, zafixovať naň pohľad asi na 3-4 sekundy a potom preniesť pohľad na objekt o niečo vzdialenejší. Vrátiť sa pohľadom k pôvodnému objektu a znova ho preniesť, ale na predmet ešte o niečo viac vzdialený. Postupne tak predlžovať vzdialenosť, na ktorú budeme prenášať pohľad z najbližšieho objektu, až dosiahneme nejakých celkom 15 objektov. Načo to celé opakujeme v opačnom poradí.

A konečne – „pozerať do zeleného“ naozaj robí očiam dobre. Preto aj počas dňa, ak máme tú možnosť, vstaneme a možno len z okna sa zapozeráme aspoň na 5-10 minút do parku, záhrady, na verejnú zeleň.

Zdroj: www.prokondici.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk