Chcete sa dostať do formy a byť fit? Poradíme vám, ako začať

Chudnutie, postava, štíhla línia

Sami to poznáte. Chcete začať cvičiť, dostať sa do formy, no dni a týždne ubiehajú bez toho, že by ste sa do niečoho pustili. Ako teda vôbec začať?

Niekedy sa aj napriek tým najlepším úmyslom jednoducho nevieme dostať do rutiny s cvičením. Sme zaneprázdnení a fitnes odsúvame na vedľajšiu koľaj. Nakoniec sa nám môže stať, že si povieme, že je to už vlastne zbytočné. Prinavrátiť telu opätovnú výdrž a silu sa môže mnohým zdať ako nezdolateľný cieľ. No ja mám pre vás dobrú správu – s cvičením môžete začať kedykoľvek. A verte mi, dokážete ho zladiť aj s rodinou.

Ako začať?

·         Aktivita – už len začať cvičiť môže byť príliš veľkou výzvou. Ak ste v tomto štádiu, odporúčam pridať jednoduchý aktívny prvok do vášho každodenného života. Či už ide o ponaťahovanie sa alebo prechádzku okolo domu. Platí totiž zásada, že akýkoľvek pohyb je lepší ako žiadny pohyb!

·         Analýza – denný kalendár nám prezradí, kedy budete mať čas na nejakú tú zdravú pohybovú aktivitu. Vždy môžete začať v malom, takže sa možno nájde chvíľka pred raňajkami a možno pár minút po práci. Na to, aby ste si trochu ponaťahovali telo nepotrebujete more času. Samozrejme, časom môžete pomaličky začať predlžovať dobu určenú na strečing – z dvoch minút môže byť 5 minút a neskôr možno aj 10 minút.

·         Prehľad – ak si chcete zacvičiť, tak s tým jednoducho rátajte aj pri každodennom plánovaní aktivít. A všetky tieto pohybové aktivity si potom aj zapisujte – strečing pred raňajkami, prechádzka na koniec ulice a podobne. To všetko môžete zahrnúť do aktívne stráveného času. Už po prvom týždni budete mať skvelý prehľad o tom, čo sa vám podarilo. Jednoducho ste začali svoju púť dostať sa do formy a byť fit!

Zvoľte správne tempo

·         Dýchanie – upadajúca úroveň našej kondičky a celkového zdravého pocitu môže závisieť aj od hektiky nášho životného štýlu a stresu, ktorému denne čelíme. Práve pri vysokom nasadení je dôležité nájsť si čas na pár hlbokých nádychov a výdychov. Pár nenáročných dychových cvičení môžete urobiť, kým si varíte kávu v práci, či pri zalievaní kvetov doma.

·         Prestávka – aj keď sme zaneprázdnení a myslíme si, že nemáme žiaden čas nazvyš, aj vtedy by sme sa mali vedieť na chvíľu zastaviť a urobiť si krátku prestávku. A dokonca vaša produktivita môže po takejto prestávke aj rásť. Poprechádzajte sa po kancelárii, alebo zbehnite po schodoch na čerstvý vzduch, všetko sa ráta!

·         Rovnováha – na to, aby nešlo len o jednorazovú záležitosť, je nutné nájsť tú správnu rovnováhu medzi novými každodennými aktivitami a vašimi každodennými povinnosťami a plánmi. Či sa jedná o vyzdvihnutie detí zo školy, zaviesť syna na hokej, skočiť na malý nákup alebo zájsť za rodinou alebo kamarátkami, jednoducho to všetko patrí do vašej každodennej rutiny. Preto aj keď sa rozhodnete začať s cvičením, nerobte to unáhlene, lebo nakoniec to bude tá prvá aktivita, ktorú zo svojho plánu vyškrtnete, keď nebudete stíhať.

Nový prístup

·         Zmena – asi nepoviem nič nové, ale každá zmena vychádza od nás samotných. Môžeme o zmene hovoriť, do nekonečna diskutovať, plánovať, či snívať, ale nič sa nestane, pokým sami neurobíte ten prvý „akčný“ krok. Musíte byť k sebe úprimný a sami zhodnotiť, akú aktivitu ste v ten deň vykonali.

·         Komunita – ľudia okolo vás vám môžu pomôcť dosahovať vytýčený cieľ. Vo vašom okolí možno nie ste sami, kto sa chce dostať do formy a byť opäť fit. Akonáhle ste dvaja alebo viacerí, o to väčšiu máte motiváciu pokračovať v každodennom cvičení.

·         Záväzok – ak ste sa už rozhodli, tak by ste si za svojím rozhodnutím mali stáť a robiť všetko preto, aby ste sa cítili zdravo na tele aj na duši!

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk