Často vás bolia prsia? Je to rakovina?

Žena kontrolujúca si prsník

Pri bolesti v prsníkoch mnohé ženy myslia hneď na to najhoršie. Väčšina symptómov však nemá s rakovinou nič spoločné. Prezradíme vám, čo sa za tým skrýva.

Zvláštne ťahavé pnutie v prsníku. Stuhnutie a pocity napätia v prsiach. Podľa prieskumu až tretina žien zažila podobné bolestivé, no neškodné zmeny na prsníkoch. O aké ťažkosti ide?

Ťahavá bolesť

Každý dotyk je bolestivý, každý pohyb spôsobuje bolesť a všade pociťujete nepríjemné ťahanie. Tento rozšírený syndróm býva vyvolaný hormonálnymi zmenami v druhej polovici menštruačného cyklu. Tkanivo sa intenzívnejšie prekrvuje a ukladá sa v ňom tekutina. So začatím krvácania bolesť pominie.
Niekedy postačí, keď si pred takýmito bolestivými dňami zaobstaráte pevnejšiu podprsenku. Pomôcť môžu aj studené obklady, strava chudobná na soli a vylúčenie kofeínu.

Uzlíky na prsníkoch

Po prsníku rozložené malé uzlíky spôsobujúce ťahavú bolesť poukazujú na neškodnú zmenu prsných žliaz. Vo zvýšenej miere sa vyskytujú najmä u žien medzi 30. až 50. rokom života. V 80 % ide o tzv. cystickú mastopatiu. Duté priestory v žľazovom tkanive sa vyplnia tekutinou.
Vznik týchto „útvarov“ majú na svedomí opäť hormóny. Buď je to zvýšená koncentrácia estrogénu alebo nerovnováha medzi estrogénom a gestagénom.

Nezhubné nádorčeky

Neškodné nádorčeky vo väzivovom tkanive (fibrómy) alebo zmiešané nádory väzivového a žľazového tkaniva (fibroadenómy) sú špeciálne formy mastopatie. Najčastejšie sa vyskytujú u žien medzi 20. a 30. rokom života. Operácia je väčšinou zbytočná, ak sa potvrdí jednoznačne neškodný nádor.

Cysty

Veľmi často a doslovne cez noc vzniknú v prsníku tekutinou naplnené tkanivové vačky – cysty. Dajú sa nahmatať ako uzlíky, ktoré nie vždy musia byť na dotyk bolestivé. Vo zvýšenom množstve vznikajú tieto cysty po 35. roku života. Ľahko sa dajú zistiť ultrazvukom a možno ich vysať punkčnými ihlami.

„Falošné“ bolesti prsníkov

Niekedy pociťovaná bolesť prsníka nie je nič iné, iba obyčajná „svalovica“. Zaťaženie závažím pri športe či prenášanie ťažkých predmetov môže spôsobiť presilenie prsného svalu.

Kedy vyhľadať lekára?

Každú zmenu prsníkov pre istotu prediskutujte s gynekológom, a to najmä, ak

  • bolesť nepominie spolu s menštruáciou,
  • je hrčka pevná a nehýbe sa,
  • sa na koži tvoria priehlbiny,
  • z bradavky vyteká sekrét,
  • sa bradavka vťahuje dovnútra.

Skoré odhalenie zhubného nádoru zachraňuje životy, preto nezanedbávajte preventívne prehliadky.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk