Bez všetkého sa dá nazvať ako všeliek. Čo sa stane, keď budete každý deň popíjať šálku harmančekového čaju?

Bez všetkého sa dá nazvať ako všeliek. Čo sa stane, keď budete každý deň popíjať šálku harmančekového čaju?
Bez všetkého sa dá nazvať ako všeliek. Čo sa stane, keď budete každý deň popíjať šálku harmančekového čaju? Foto: ilustračné, GettyImages

Harmančekový čaj nie je len príjemne voňavý a chuťovo lahodný, dal by sa bez okolkov označiť ako všeliek. Obsahuje totiž mnoho hodnotných a zdraviu prospešných látok.

Liečivé účinky harmančeka boli známe už v staroveku, a to v starom Egypte a Grécku. Na svete existuje mnoho druhov, ale medzi najznámejšie patrí – harmanček pravý a harmanček rímsky. Obaja skvele chutia a sú nepostrádateľní pre svoje protizápalové, antioxidačné, protiplesňové, protikŕčové, protivredové a sťahujúce liečivé vlastnosti. Dalo by sa jednoducho povedať, že by sme mohli harmanček označiť ako superpotravinu. Začleniť by ste ho preto mali nielen do svojho pitného režimu. Je vhodný úplne pre všetkých, nemusia sa ho báť ani dojčatá alebo tehotné ženy.

Prečo piť harmančekový čaj

Vedci odporúčajú piť harmančekový čaj na celkové upokojenie organizmu. Vďaka jednej šálke čaju pred spaním budete ľahšie zaspávať. Obsahuje totiž látky, ktoré pôsobia na ľudský mozog podobne ako lieky, ktoré sa podávajú pri úzkostných stavoch. Pomôže vám tiež zmierniť stres a podporí celkové psychické uvoľnenie. Vďaka svojim silným protikŕčovým a protizápalovým vlastnostiam pomôže aj pri liečbe žalúdočných kŕčov počas črevnej virózy alebo bolestivej menštruácii.

Skvelú prácu odvedie aj počas horúcich letných dní, kedy telo potrebuje výrazne hydratovať. Popíjanie čaju tiež podporí zlepšenie kvality kože a zmierni preto aj vypadávanie vlasov. Ocenia ho aj mladiství, pretože preventívne pôsobí proti vzniku akné a jaziev po ňom. Za zmienku určite stojí aj podľa vedcov zlepšenie kondície srdca a porovnanie hladiny krvných cukrov. A ako si harmančekový čaj najlepšie pripraviť? Jedno vrecko alebo ak máte doma sypanú variantu, nasypte do hrnčeka jednu čajovú lyžičku sušených kvetov, a zalejte vriacou vodou. Čaj nechajte lúhovať dlhšie, aspoň 10 minút a potom ho sceďte.

Harmanček nemusíte iba piť

Z harmančekového čaju si môžete vyrobiť aj masku na akné alebo napríklad osviežujúcu harmančekovú vodu, ktorá v lete ochladí a tiež upokojí kožné zápaly, vylieči infekcie a drobné popáleniny. Harmanček dokáže zosvetliť nevzhľadné škvrny na koži a všeobecne vyrovnať nerovnosti pokožky. „Harmanček vďaka svojej schopnosti hojiť, vyhladiť a pôsobiť protizápalovo, patrí medzi najpopulárnejšie byliny v kozmetike,“ potvrdzuje známy dermatológ Dendy Engelman z New Yorku. Čaj z harmančeka stačí preliať do vhodnej misy a naparovať si nad ňou tvár s uterákom na hlave, rovnako ako pri inhalácii pri nádche. Čajové vrecká s harmančekom sú priam zázračné v boji proti kruhom pod očami. Namočte ich na 5 minút do horúcej vody a nechajte lúhovať. Po ochladení si ich priložte pod oči, nechajte pôsobiť a umyte tvár čistou vodou. Použiť ho môžete aj ako kloktadlo, ktoré tlmí zápaly v ústach.

Koľko harmančekového čaju môžete vypiť?

Neprekračujte odporúčanú dennú dávku troch hrnčekov alebo jednej šálky na noc. Deti do 5 rokov by mali vypiť maximálne pol šálky čaju denne. Harmanček kupujte najlepšie v BIO kvalite alebo si ho sami nazbierajte a nasušte. Ak si chcete sami bylinku nasušiť, kvety zbierajte za slnečných dní a sušte ich najlepšie na sitách zavesených na temnom, ale vzdušnom a teplom mieste. Použiť je možné aj sušičku pri teplote do 35 °C. Harmanček skladujte v dobre tesniacich nádobách, alebo v papierových vreckách na mieste s nízkou vzdušnou vlhkosťou.

Zdroj: www.svetzeny.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk