Čo všetko nám môže priniesť do života metóda cvičenia, ktorá vychádza zo starých indických textov? O jedinečných benefitoch tejto filozofie sme sa porozprávali s učiteľom aštanga jogy Jarom Pávekom.
V dnešnej uponáhlanej dobe často strácame samých seba a necháme sa ovládať stresom. Cestu naspäť k svojmu JA nám môžu pomôcť nájsť východné filozofie, ktoré vychádzajú zo starodávnych rokmi overených múdrostí. Jedným zo spôsobov, ako objaviť harmóniu tela, mysle i duše, predstavuje aj joga. No nie je joga ako joga. Výučbe jednej z prastarých systémov sa venuje aj učiteľ aštanga jogy Jaro Pávek vo svojom novootvorenom centre PRAKRITI.
Aký je rozdiel medzi aštanga jogou a ostatnými formami jogy?
„Aštanga joga je ucelený, logický a dlhými generáciami overený systém jogy. Celá metóda vychádza zo starých indických textov a je to jeden z veľmi mála stále “žijúcich” prastarých systémov jogy a nie moderná odnož cvičenia používajúca jogové pozície. Je za tým aj práca s mysľou, psychikou, dlhá cesta objavovania, čo v nás je a kto sme a samozrejme aj fyzická časť – pozície, ktoré v rámci svojej logiky fungujú ako veľmi silná terapia a liečebný proces. Je však veľmi dôležité, akým spôsobom sa praktizuje -učí. U nás učiteľ neprecvičuje a nenecháva po sebe opakovať celú skupinu, ale systematicky a individuálne ukazuje ľuďom, čo a ako robiť. Vďaka tomuto individuálnemu prístupu si k nej vie nájsť cestu každý, kto chce.“
Ako sa zmenil váš život po tom, čo ste začali cvičiť aštanga jogu?
„Uvedomil som si, čo v živote chcem a nechcem a našiel som silu, vôľu a odvahu žiť život presne podľa želaní. Aštanga joga je metóda, ktorá pred vás postaví vás samých, vaše silné aj slabé stránky, vašu osobnosť i povahu a nechá vás pracovať i spoznávať, kto ste a kto by ste chceli byť. Toto je jeden z množstva benefitov, ktoré si potom nesiete do kvality bežného života.“
Čoho sa musí učiteľ aštanga jogy vzdať, aby bol v tom, čo robí úspešný, a čo odporúčate tým, ktorí ju začínajú cvičiť, aby zo svojho života vypustili?
„Nikto sa nemusí ničoho vzdať na to, aby robil jogu a aby fungovala. Jediné, čo musí robiť, je cvičiť ju pravidelne a podľa metódy, ako by sa mala praktizovať. Môže (ale nemusí) sa stať, že keď niekto robí jogu, niečo niekedy oveľa neskôr vo svojom živote zmení. Ale to je výsledok jogy, nie podmienka.“
Pre koho je najviac vhodná a komu by ste ju najviac odporučili?
„Je vhodná pre každého jedného človeka. Zdravý, chorý, mladý, starý, muž, žena…. To je jedno, všetci ju môžu robiť. Iba leniví ľudia ju nemôžu cvičiť – to som si nevymyslel, to je niekoľko stoviek rokov starý citát z textu Hatha Yoga Pradipika napísaného niekedy v stredoveku 🙂 … no dnes však máme jogy aj pre lenivých. :)“
Ako vplýva na naše zdravie a život celkom a a ako na zdravie žien?
Keď sa praktizuje pravidelne, (takmer) denne a podľa postupov, ako sa joga praktizovať má, nemôže nefungovať. Vplýva na komplexné zdravie. Fyzické, duševné, aj zdravie mysle. Ale treba ju robiť po celý život. Pár mesiacov, alebo pár rokov… to nemá zmysel. Funguje ako na ženy, tak aj na mužov. Učiteľ musí ale vedieť, ako učiť jogu mužov a ako ženy. Sú tam rozdiely.
FOTO: Poznáte legendu o Napoleonovom strome z Tyršovho nábrežia?
Má podľa vás cvičenie aštanga jogy vplyv na plodnosť ženy?
„… … … má. Žena je prirodzene plodná. Neplodná sa stáva hormónmi, ktoré prijíma a niektorými aspektami životného štýlu tejto spoločnosti. Hlavne zlou stravou, ktorá je dnes považovaná za zdravú stravu. Joga síce funguje, ale nie je to žiadna čarovná vec. Joga vám iba uprace v hlave a žena sama možno urobí zmeny, ktoré jej prinesú naspäť plodnosť“.