Akým spôsobom čítať deťom rozprávky?

Kniha, dieťa, čítanie, rodič, matka
shutterstock.com

Možno niektorí z vás patria k tým šťastlivcom, ktorých rodičia si našli čas a čítavali im v detstve rozprávky na dobrú noc. Na pozitívny vplyv takejto činnosti upozorňujú viacerí psychológovia. Čítanie a teda počúvanie rozprávok výrazne napomáha k rozvoju slovnej zásoby a k intelektu ako takému.Dnešné časy fandiace telke, ktorá má na svedomí potláčanie rodinnej komunikácie a rozvoja dialógu medzi deťmi a rodičmi celkovo, bohužiaľ čítaniu nepomáhajú. Sme často unavení z práce. Sadnúť si pred televízor alebo pustiť deťom rozprávku býva najčastejším riešením. Je to veľká škoda, lebo dieťa ukracujeme o mnoho pozitív, ktoré táto činnosť má. Sú to napríklad tieto:

Rozprávky pomáhajú formovať hodnotový rebríček detí

Dobro víťazí nad zlom. Statočný Janko či Anička sú odmenení za konanie dobra a preferovanie skutočných životných hodnôt. Môžeme oponovať, že víťazstvo dobra predsa badať aj v televíznych rozprávkach. No priznajme si, správnym dramatickým podfarbením hlasu či zvýraznením intonácie si naše ratolesti skôr zafixujú obsah i pointu príbehu do pamäti a osvoja si ho, ako v rozprávke bežiacej v televízii. V tomto prípade dieťa viac vníma farebnosť obrazu zapájajúc najmä zrakové vnemy. Veď sami vieme, žiaden film, nech je akokoľvek dobre spracovaný, nedokáže poňať všetko z daného knižného námetu.

Čítanie rozvíja fantáziu

Keďže naše ratolesti konkrétne výjavy z deja nemajú podané na tanieri, ako je to pri sledovaní televízie, musia si ho vytvoriť sami. To napomáha rozvoju tvorivosti a kreativity v neskoršom veku, ktorých základom je práve fantázia.

Cez knižku utužujeme vzťahy

Spoločne strávený čas pri čítaní, konverzácia, keď vysvetľujeme deťom momenty z deja, nás zbližujú i upevňujú vzťahy medzi rodičmi a deťmi. Už len z toho dôvodu, že dieťa cíti náš záujem oň a vracia nám to svojou láskou. Tieto chvíle sa môžu stať príjemným zdrojom spomienok na neskoršie časy.

Ako čítať rozprávky?

Tu musíme zapojiť aj kus svojho hereckého talentu, aby sme upútali pozornosť dieťaťa. Výrazná intonácia, zmena tónu a intenzity hlasu, hranie postáv. Nakoniec každý rodič najlepšie ovláda, čo najviac platí na jeho dietky. Čo zaujme ich pozornosť a ľahšie pomôže vžiť sa do príbehu.

Ak sme rozhodli ukradnúť si trocha času pre večerné čítanie našim deťom a nemáme po ruke ani jednu rozprávkovú knižku, žiadny problém. Stále je tu možnosť stiahnuť si ich z internetu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk