Sú vaše vlasy dostatočne silné? Zistíte to jednoducho: ak sú po umytí a jemnom osušení uterákom na dotyk výrazne mokré, znamená to že sú porézne, majú teda tendenciu sa lámať a poškodiť. Naopak, ak sú na dotyk suchšie, znamená to, že vlasy sú menej porézne a teda celkovo zdravšie.
Vaše vlasy budú silnejšie a odolnejšie voči poškodeniu, ak sa o ne budete správne starať:
Zdravá strava rovná sa zdravé vlasy
Dôležitý je príjem bielkovín, pretože i samotná štruktúra vlasu je tvorená bielkovinou s názvom keratín. Nenahraditeľné sú v strave aj stopové prvky meď, železo, horčík, selén a vitamíny E, D a C, ktoré produkciu keratínu ovplyvňujú. Vlasom prospievajú aj antioxidanty v ovocí a zelenine a takisto zdravé tuky a rybie omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú ich rast.
Prečo si umývať vlasy jablčným octom? Výsledok vás prekvapí!
Nie je šampón ako šampón
Kupujte šampón, ktorý je určený presne na váš typ vlasov. Šampón aj kondicionér by mal byť k vlasom šetrný, nemal by obsahovať sulfáty a jeho pozitívne účinky by mali byť potvrdené klinickými testami. Vyhýbajte sa produktom obsahujúcim priveľa chemických zložiek a namiesto toho vyberajte šampóny s Aloe vera, bambuckým maslom a zložkami, ktoré vlasy zjemňujú a zároveň posilňujú.
Kondicionér udrží vlasy hydratované
Kondicionér sa vám zíde aj vtedy, keď si vlasy neumývate šampónom. Naneste si ho vždy, keď máte mokré vlasy – zostanú tak dlhšie hydratované a chránené. Nič nepokazíte ani keď vlasom raz do týždňa doprajete hĺbkovú hydratáciu v podobe podomácky vyrobenej masky – skúste napríklad kombináciu medu a kokosového oleja. Naneste ju na vlasy a pred zmytím nechajte pôsobiť 20 minút. Pred nanášaním masky alebo kondicionéru z vlasov odstráňte prebytočnú vodu – ak sú totiž nasiaknuté vodou, nedokážu vstrebať živiny z kondicionéru.
Metropolitný inštitút Bratislavy má nového riaditeľa, je ním Ján Mazúr
Pravidelne zastrihávať
Vek sa prejavuje aj na vlasoch – s pribúdajúcimi rokmi sa končeky vlasov viac štiepia, je ich preto treba častejšie zastrihávať, aby sa odstránili poškodené časti vlasu. Vďaka pravidelnému zastrihávaniu sa vlasy nebudú ďalej štiepiť a budú pôsobiť zdravšie a vitálnejšie.
Menej tepla
Časté používanie fénu alebo žehličky vlasom neprospieva. Ak si chceme vlasy udržať zdravé a pekné čo najdlhšie, nevystavujme ich teplu príliš často. Pred každým fénovaním a vyrovnávaním na vlasy naneste ochranný sprej a kulmu a žehličku pravidelne čistite – zvyšky vlasových prípravkov na nich môžu štruktúru vlasu časom tiež poškodiť.
Ďalšie tipy:
- Ak nosíte vlasy v cope, nesťahujte gumičku príliš na tesno
- Pred pobytom na slnku na vlasy naneste ochranný prípravok, ktorý zabráni ich vyblednutiu a poškodeniu
- Pred plávaním v bazéne si dajte kúpaciu čiapku, prípadne vlasy opláchnite čistou vodou alebo kondicionérom. Vlasy tak budú lepšie chránené pred chlórom.
Zdroj: Herbalife