9 chýb, ktoré robíme pri výbere letných topánok

Obuv, topánky, šľapky, leto
www.thinkstockphotos.com shoes/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Leto sa už nezadržateľne blíži, pokukujete aj vy po letných topánkach? Akých chýb sa vyvarovať pri ich výbere?

Príliš úzka podrážka

Úzka obuv  je nielenže nevzhľadná, ale môže škodiť zdraviu našich chodidiel. Ak dlhodobo nosíme takéto topánky, môže nám hroziť deformácia kĺbov prstov, podráždenie pokožky a tým hrozí riziko tvorby pľuzgierov a odrenín. Takisto môže dôjsť i k zápalom pokožky pod nechtami.

Nesprávne vyformovaná topánka v oblasti priehlavku

Ak je zle vyformovaná podrážka a zakrivenie nohy nesedí s podrážkou, má to na svedomí to, že vaša noha neleží na celom povrchu obuvi. Ale len na niektorých miestach. Nosenie takýchto topánok môže spôsobovať problémy s krvným obehom, tvorbu otlakov a bolesti nôh.

Podrážka je dlhšia ako noha

Tento jav badať najčastejšie pri šľapkách a sandáloch. Spôsobuje to nohám nepohodlie, chôdza je v takýchto topánkach namáhavejšia a nebezpečnejšia. Nohy na tento problém reagujú bolesťou.

Obuv, leto topánky,
http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-fashionable-woman-enjoying-outdoors/545091630/popup?sq=summer shoes/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Podrážka je príliš krátka

V sandáloch, na ktorých je krátka podrážka, namáhate vaše nohy, pretože sa stále snažíte, aby vám z nich prsty nevykĺzli von. Znamená to, že svaly na nohách sú stále napäté a zaťaženie nohy je nerovnomerné. Tie na to reagujú bolesťou a únavou. Po dlhšej chôdzi v takýchto topánkach sa nám naše chodidlá môžu pripomenúť nepríjemnými kŕčmi.

Noha v topánkach je príliš voľná

Ak nosíte takúto obuv, jediné, čo vám zabráni v páde, sú prsty na nohách. V dôsledku toho sú chodidlá nerovnomerne zaťažené, dochádza k námahe určitých svalov a tým k bolesti nôh, bolesti chrbta i kolien. Aj vaša chôdza v takejto obuvi vyzerá neprirodzene a smiešne.

Príliš veľké topánky

Keď nosíte obuv, ktorá je veľká, zakaždým, keď zdvihnete nohu, napínate svaly, aby ste zabránili vyzutiu topánky. To môže spôsobiť vašu stratu rovnováhy, a tým váš pád.  Okrem toho si tak spôsobíte otlaky a odreniny. To isté platí i pri malých topánkach.

Topánky vyrobené z umelých materiálov

Počas teplých dní sa naše chodidlá potia viac ako počas zimných mesiacov, preto býva veľmi vhodné, aby naša obuv bola vyrobená z prírodných materiálov, ako je napríklad koža alebo textil. Umelé materiály môžu totiž spôsobovať rôzne ekzémy, plesne, pretože vplyvom vysokých teplôt dochádza k uvoľňovaniu škodlivých látok z obuvi a tie prichádzajú do styku s pokožkou chodidiel.

Nosenie uzavretých topánok naboso

Ak nosíte uzavreté topánky na holej nohe počas horúcich dní, môžete opäť poškodiť zdravie vašich nôh. Vaša noha sa v takejto obuvi nadmerne potí, hrozia odreniny, vznik plesní, pľuzgierov a otlakov.

Nosenie topánok s plochou podrážkou

Nosenie napríklad obľúbených balerínok s celkom rovnou podrážkou viac ako 2-3 hodiny nie je pre vás vhodné. Pri každom kroku totiž vaša päta pocíti náraz a nohy sú v ustavičnom napätí. Keďže vaša telesná hmotnosť nie je rovnomerne rozložená pozdĺž chodidla, môže to spôsobiť i bolesť chrbtice.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk