4 kruté pravdy o sexuálnom správaní Sloveniek!

Sex, dvaja, manželstvo, pár, láska,
shutterstock.com

Prieskum, ktorý sa realizoval v 15 krajinách sveta na celkovej vzorke 7000 žien, odhalil otrasné skutočnosti.

Mať spokojný vzťah a kvalitný sex je dôležitou súčasťou života väčšiny žien. Bohužiaľ, práve ony nesú následky zlyhania antikoncepčných metód. Aj preto sa spoločnosť Gedeon Richter v spolupráci s Millward Brown rozhodla uskutočniť medzinárodný prieskum sexuálneho správania sa dnešných žien a ich antikoncepčných metód. Ako dopadlo Slovensko?

Slovenky sú nezodpovednejšie ako Češky

Na Slovensku je použitie núdzovej aj perorálnej antikoncepcie oveľa nižšie v porovnaní s Českou republikou. Použitie iných metód je však podobné, ako v našej krajine. Prieskum sa robil na 500 slovenských ženách. U žien vo fertilnom veku aktívne používa hormonálnu antikoncepciu 13-14% žien. V našich končinách sa prerušovaný styk preferuje častejšie. Medzinárodne je to 17% a na Slovensku zhruba 19%. V Čechách je celková užívateľnosť hormónov vyššia, preto je aj povedomie chrániť sa celkom iné.

Koľko majú Slovenky sexuálnych partnerov?

Výsledky medzinárodného prieskumu zistili, že väčšina žien má viac ako jedného sexuálneho partnera za celý svoj život. V priemere ide o 5 sexuálnych vzťahov. Až 40% opýtaných žien malo sex s 1-3 partnermi, zatiaľ čo 10% malo viac než 10 partnerov. Výskum odhalil, že ženy častejšie striedajú partnerov v Rakúsku a vo Veľkej Británii, kde bol priemerný počet partnerov okolo 9, zatiaľ čo vo Vietname sa tamojšie ženy uspokojili iba s jedným sexuálnym vzťahom.

Čoraz viac starších žien zo Slovenska sa odmieta chrániť
núdzová antikoncepcia, , sex, tabletky, kondóm, tehotenstvo
ochrana shutterstock.com

Hlavnými užívateľkami núdzovej antikoncepcie sú ženy medzi 18 až 29 rokov. Ide hlavne o mladšie ženy, študentky, mladé matky, veľmi zriedkavo o zrelé ženy, ktoré však volia potrat oveľa častejšie! Čím je žena staršia, tým viac odmieta núdzovú antikoncepciu a má k nej negatívny postoj. Myslí si, že je schopná si svoj sexuálny život ochrániť, s ohľadom na jej vek, životné skúseností, a preto neočakáva, že by sa jej mohlo niečo „prihodiť“. Opak je však pravdou a práve tieto ženy volia potrat najčastejšie.

Smutné slovenské štatistiky

Na Slovensku máme až 15% žien, ktoré sa nechránia nijako! Ani len prerušovaným stykom či rátaním si plodných dní. Riskantné metódy ochrany ako je rátanie si plodných dní alebo prerušovaný styk používa ďalších 20%. V prieskume zároveň vyšlo, že 19% žien už podstúpilo potrat.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií sa na Slovensku vykoná približne 20 potratov denne, a nie z medicínskych dôvodov. Za obdobie 35 plodných rokov ženy (od 15 do 49 rokov života) je to približne 248.200 potratov. A to počet potratov za posledných 25 rokov výrazne klesol. Pri počte žien v tomto vekovom rozmedzí je to 17,7% v SR! (Zdroj: Štat. úrad – vekove pyramídy, r.2010, žien je 1,4 mil.). Percentá sú teda potvrdené z dvoch strán..

Tabletka PO styku…

Núdzová antikoncepcia je v súčasnosti založená na dvoch základných mechanizmoch účinku. Prvý je postavený na podaní vysokej dávky gestagénu, levonorgestrelu, v období nasledujúcom bezprostredne po nechránenom pohlavnom styku, a tým dôjde hlavne k nepriamemu zabráneniu ovulácie. Núdzová antikoncepcia neprerušuje existujúce tehotenstvo, primárne zabraňuje uvoľneniu vajíčka, a tým následne nevie dôjsť k jeho oplodneniu a uhniezdeniu v maternici. „Pacientkám radím použiť núdzovú antikoncepciu v štandardných prípadoch ako je zlyhanie kondómu, ak si zabudli vziať antikoncepčnú pilulku, alebo sa spoľahli iba na prerušovanú súlož,“ hovorí gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková, MPH.

Otrasné slovenské formy ochrany pred počatím
, smútok, nechcené tehotenstvo, tehotenský test, antikoncepcia
potrat shutterstock.com

Napriek varovaniam a profesionálnym radám sa mnohé ženy aj na Slovensku stále spoliehajú na rizikové formy antikoncepcie (počítanie kalendárnych dní, teplotu v pošve, hustotu vaginálneho hlienu a pod.). Čo je však alarmujúce, aj v 21.storočí niektoré ženy využívajú ako ochranu pred nechceným tehotenstvom takzvané metódy starých mám, ktoré môžu vážne ohroziť ich zdravie. Patrí medzi ne napríklad výplach pošvy citrónom, kokakolou či jogurtom.

Drastické dôsledky potratu

Otázka potratu sa dotýka mnohých sfér a rozoberá sa hlavne z morálneho pohľadu. Okrem toho má nielen psychologické, ale hlavne lekárske vedľajšie účinky, čo by mal byť dostatočný dôvod, aby sa mu ženy vyhli. „Proces rozhodovania o umelom prerušení tehotenstva môže byť veľmi stresujúci. Pôsobí tu skôr morálne pozadie až následne strach z možných komplikácii. Problémy sa môžu objaviť aj neskôr, zvlášť v situácii, keď sa žena snaží otehotnieť, ale nie úspešne. Reakciou na potrat môže byť pocit viny, úzkostné stavy, necitlivosť až znovu prežívanie situácie„, hovorí klinická psychologička PhDr. Katarína Jandová, PhD. Ženy na Slovensku sú tiež vystavené veľkému riziku chudoby. Cena potratu však nie je zanedbateľná. Na Slovensku sa pohybuje od 250 Eur.

Potrat je vlastne operácia, surový zásah do tela ženy a jeho účinky a riziká môžu byť fatálne. Tomu všetkému sa dá predísť rozumným prístupom, veď ide predsa o náš život!

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk