O duševnom zdraví hovoríme čoraz častejšie a má to nepochybne veľký význam. Bez neho totiž len ťažko môžeme povedať, že sme zdraví. Duševné zdravie je viac, ako len neprítomnosť ochorenia. Je súčasťou nášho celkového zdravia. Nielen telo, ale aj duša si zaslúži pozornosť, pretože ide o dve navzájom prepojené nádoby, ktoré významne ovplyvňujú kvalitu nášho života. Psychologička zo združenia Horses Heal, Mgr. Jana Janičová v rozhovore prezradila, že pomôcť zorientovať sa v často náročných emocionálnych situáciách, nám môžu poskytnúť aj kone.
Ako nám môžu pomôcť kone zlepšiť duševné zdravie?
Existuje viacero spôsobov, ktorými môžeme podporiť naše duševné zdravie, a jedným z nich je aj intervencia v asistencii s koňmi. Viaceré štúdie poukazujú na pozitívnu súvislosť medzi duševným zdravím a interakciou človeka s koňom, ktorá nám môže pomôcť s úzkosťou, depresiou, poruchami správania, závislosťou, traumou, aj pri poruchách autistického spektra či iných ťažkostiach. Ide o zážitkovú intervenciu, ktorá spája ľudí a kone. Používa sa štruktúrovaný prístup založený na činnostiach, ktoré zároveň podporujú osobný rast, posilňujú sebadôveru a aj oblasť komunikácie.
Na akom konkrétnom princípe zážitková intervencia s koňom funguje?
Kone môžu reagovať na náš emocionálny stav bez potreby verbálnej komunikácie, cítia náš strach a prirodzene naň reagujú. To, ako interagujeme s koňom, nám poskytne informácie o tom, ako spolupôsobíme s ostatnými. Bezprostredným reagovaním na naše emocionálne rozpoloženie nám kone nastavujú zrkadlo, ktoré môže dopomôcť k sebauvedomeniu, pomenovaniu a aj spracovaniu vlastných emócií. Pri práci sa zameriavame na podporu sociálnych zručností detí a mladých prostredníctvom zážitkového učenia. Je dôležité, aby sme vnímali aj reakcie na vlastnú neverbálnu komunikáciu, jednoduchšie porozumeli spätnej väzbe, ktorej denne čelíme, vnímali dôležitosť vzťahov založeným na dôvere a celkovej vlastnej zaangažovanosti. Využívame rôzne aktivity na zblíženie koňa a človeka, nie je to jazdenie.
Čo v prípade, ak sa koňa bojíme?
Nastolenie atmosféry dôvery vo vzťahu môže byť často tvrdým orieškom. To, ako začneme dôverovať koňovi, facilitátorovi aj sebe, je pre nás prvým krokom k dôvere v medziľudských vzťahoch. Naučiť sa dôverovať niekomu tak veľkému a majestátnemu, ako je kôň, je silným zážitkom, ktorý nám môže napomôcť v znovuobnovení narušenej dôvery v živote.
Na čo sú zamerané workshopy pre deti realizované v združení Horses Heal?
Workshopy pre deti sú zamerané na zlepšenia v oblasti sociálno-emocionálnych kompetencií, podporu pozitívnych emócií aj sebaúcty. Vyjadrenia spokojných rodičov detí, ktorí sa workshopov zúčastnili, hovoria sami za seba. Je zaujímavé sledovať tieto stretnutia. Vidieť a stretnúť rôzne deti, z ktorých mnohé prežili ťažké životné situácie, ako prichádzajú bez očakávaní a odchádzajú s úsmevom na tvári, je hrejivý pocit.
Aktivity v asistencii s koňmi (EAA) sú účinnou intervenciou v oblasti duševného zdravia. Zahŕňajú množstvo aktivít a poskytujú jedinečnú príležitosť v oblasti podpory sebadôvery, rozpoznania a uvedomenia si vlastných pocitov a spracovania negatívnych emócií.
Výhody EAA:
- budovanie dôvery a sebaúcty
- znižovanie prejavov úzkosti a depresie
- benefity v oblasti regulácie správania
- podpora verbálnej a neverbálnej komunikácie
- podpora asertivity
- sebauvedomenie
Združenie Horses Heal organizuje stretnutia na podporu duševného zdravia detí aj dospelých. Viac informácií na www.horsesheal.sk.
Reakcie rodičov na EAA:
„Bolo úžasné sledovať, ako sa po prvotnej tréme a strachu z kontaktu s inými syn dokázal sústredene a uvoľnene zapojiť do aktivít. Veľmi sa nám tu páčilo“, povedala mamička 9- ročného Miška.
„Bola to krásna akcia s úžasnými a trpezlivými ľuďmi. Ďakujeme. Synček má zážitok asi aj na dva životy“, dodala mamička 7- ročného Adamka.
„Dcérka prežila traumu, ktorá poznačila nielen ju, ale celú našu rodinu. Ďakujeme za to, že sme opäť videli úsmev na jej tvári,“ pridala pani Eva.
Je to úžasné a pozoruhodné, aký blahodarný účinok táto intervencia má. Vidíme na deťoch aj rodičoch, že to zanecháva veľké stopy“, dodáva dobrovoľníčka združenia Adriana.