10 zaujímavostí zo sveta parfumov, ktoré ste nevedeli

Titulka_1100x618_v3.jpg
Foto: Elnino

Vône nás sprevádzajú od malička a väčšina z nás skôr alebo neskôr podľahne kúzlu vonných doplnkov v krásnych flakónoch. Čo však o nich vieme? Dnes vám predstavujeme fakty o parfumérii a vôňach, o ktorých ste ešte (s najväčšou pravdepodobnosťou) nepočuli.

  1. Za prvú známu parfumérku na svete je považovaná mezopotamská žena menom Tapputi. Zmieňuje ju tabuľka už z 2. tisícročia pred Kristom. Podľa nej opakovane destilovala a následne filtrovala kvetiny oleje a ďalšie zložky.
  2. Aby sa parfumér kvalifikoval, musí dokázať rozoznať aspoň 250 vôní. Náročnosť tohto testu je príčinou, prečo je na svete len okolo 50 plnohodnotných parfumérov, známych ako „Nosy“
  3. Parfum pochádza z latinského „per fumus“, čo znamená „cez dym“. Prvými známymi vôňami boli totiž dymy z pálenia vonných materiálov.
  4. Vône ako vanilka, jazmín, levanduľa, ylang-ylang, pomaranč drevo a niektoré ďalšie zvyšujú pravdepodobnosť, že pritiahnete muža. Pachové stopy pôsobia cez nervy v nose na limbický systém v mozgu, ktorý je zodpovedný za sexuálnu príťažlivosť, emócie a správanie. Preto niektoré vône dokážu zvýšiť vašu príťažlivosť.
  5. Človek údajne dokáže zaznamenať až miliardu rôznych vôní. Aspoň tak hovorí výskum z roku 2014, podľa ktorého za to vďačíme 10 miliónom čuchových receptorov v nose. Všetci máme však v čuchu aj „slepé miesta“, pachy, ktoré náš čuch nedokáže zachytiť. Takže každá vôňa ktorú cítime je pre nás absolútne jedinečná a jednu vôňu vnímajú rôzni ľudia rozdielne.
  6. Vône sú našou najlepšie zapamätateľnou spomienkou. Podľa vedcov si čuchové vnemy pamätáme omnoho dlhšie než to, čo vidíme, počujeme, ochutnáme alebo cítime.
  7. Parfumy sa pôvodne nedelili na dámske a pánske. Hoci to môže pôsobiť, že unisex vône sú výdobytkom modernej doby, až do konca 19. storočia používali muži aj ženy prírodné esencie bez rozdielu pohlaví. Návrat k unisex vonným doplnkom zaznamenali až 90. roky vďaka Calvin Klein One z roku 1994.
  8. Parfumy sa v Európe rozšírili vďaka koženým rukaviciam. V 16. storočí totiž garbiari populárne kožené rukavice parfumovali, aby prekryli pach amoniaku, v ktorom sa koža spracovávala.
  9. Francúzsky parfumér Jean Carles si nechal poistiť nos na ohromnú sumu jedného milióna dolárov. Tento pán je evidetntne hrdý na svoj citlivý nos, ktorý vytvoril vône ako Miss Dior.
  10. Na svete je viac astronautov než parfumérov. Tvrdí to BBC. A nie je to prekvapujúce, veď parfumérstvo je spolovice umenie a spolovice veda a parfumér musí dokázať rozpoznať stovky ingrediencií a prejsť niekoľkoročným tréningom.

Ak aj vy patríte k milovníkom vôní, môžete sa pustiť do ich objavovania v online parfumérii Elnino.sk. Preferujete si parfum osobne vyskúšať? Nevadí. Kamennú predajňu Elnino nájdete v OC Cubicon v Bratislave.

3967 3967 max.jpg
Foto: Elnino

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk