Ústavný súd ČR nariadil vláde, aby zobrala prezidenta na samit NATO

90630_lithuania_nato_czech_republic_16407 1 640x420.jpg

24.6.2026 (SITA.sk) – Predbežným opatrením nariadil kabinetu zaradiť Petra Pavla do oficiálnej delegácie, o samotnom spore rozhodne až na jeseň.

 Český Ústavný súd v stredu predbežným opatrením nariadil vláde premiéra Andreja Babiša, aby prezidenta Petra Pavla zaradila do oficiálnej delegácie na júlový samit NATO v Ankare. Informoval o tom portál Novinky.cz.
Ide o prvé rozhodnutie v kompetenčnom spore, ktorý prezident vyvolal po tom, ako mu kabinet účasť na rokovaní aliancie odmietol umožniť.

Žiadne naprieky

Súd zároveň vláde a ministerstvu zahraničných vecí uložil povinnosť bezodkladne informovať organizátorov samitu, zabezpečiť prezidentovi akreditáciu a zdržať sa akýchkoľvek krokov, ktoré by mu bránili v účasti.
„Vláde a ministerstvu zahraničných vecí sa ukladá, aby bezodkladne oznámili organizátorom samitu NATO, že súčasťou oficiálnej delegácie je prezident republiky,“ uviedol sudca spravodajca Pavel Šámal.

Definitívne sa rozhodne na jeseň

Predseda Ústavného súdu Josef Baxa zdôraznil, že predbežné opatrenie nijako nepredurčuje konečné rozhodnutie vo veci, ktoré možno očakávať najskôr v septembri.
Súd podľa neho zatiaľ riešil iba naliehavú otázku prezidentovej účasti na samite, keďže registrácia delegácií sa končí už tento týždeň.
Prezident podal kompetenčnú žalobu po tom, ako vláda schválila trojčlennú delegáciu bez hlavy štátu.
Pavel tvrdí, že kabinet tým neoprávnene obmedzil jeho ústavné právomoci zastupovať Českú republiku navonok.

Viac k témam: Česká vláda, Český premiér, Česky prezident, Žaloba
Zdroj: SITA.sk – Ústavný súd ČR nariadil vláde, aby zobrala prezidenta na samit NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk