Pri dotáciách rozhoduje podľa PS farba straníckeho trička. Smerácke obce dostávajú o dvadsať či tridsaťkrát viac financií (video)

56585_progresivne slovensko 640x420.jpg

10.7.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 10. júla, 16:54

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) trestá ľudí žijúcich v obciach s nezávislým a opozičným vedením. Tvrdí to hnutie Progresívne Slovensko (PS), ktoré sa pozrelo na všetky projekty, ktoré vláda podporila počas svojich výjazdových rokovaní.

Progresívci zistili, že obce, v ktorých je starostom predstaviteľ strany Smer-SD či človek blízky vládnej koalícii, často dostávajú desaťkrát, dvadsaťkrát či dokonca tridsaťkrát viac financií ako obce, kde je starostom nezávislý kandidát či predstaviteľ opozície.

Peniaze daňových poplatníkov

„To nie sú peniaze Roberta Fica či Smeru-SD, sú to peniaze daňových poplatníkov a rovnaký nárok na ne majú ľudia, ktorí žijú v obciach, kde je starosta nezávislý, ako aj ľudia, ktorí žijú v obciach, kde je starosta zo Smeru-SD či SNS,“ uviedol predseda hnutia Michal Šimečka na stredajšej tlačovej besede.

Zároveň premiérovi Ficovi odkázal, aby prestal „blúzniť“ o liberalizme a progresivizme a prestal rozdeľovať spoločnosť, rozoštvávať krajinu a sústredil sa na riešenie problémov všetkých slovenských občanov.

Vláda nehľadí na situáciu obcí

O nehospodárnom a nespravodlivom rozdeľovaní dotácií hovorí aj poslanec Marek Lackovič (PS). Ficova vláda podľa neho nehľadí na situáciu obcí ani na ich populačnú veľkosť. Jediné, čo podľa Lackoviča rozhoduje, je „farba straníckeho trička“.

„V okrese Púchov žije 44-tisíc obyvateľov a 83 percent z nich žije v obciach a mestách s nezávislým vedením. Väčšina zdrojov z vládnych dotácií, až 83-tisíc eur však pripadla koaličným starostom, pričom v týchto obciach nežije ani osemtisíc ľudí. Obce, kde žije zvyšných viac ako 80 percent obyvateľov okresu, získali len okolo 35-tisíc eur,“ priblížil poslanec.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vláda obrala voličov o vyše milión eur

Ako dodal, obyvatelia obcí s koaličným vedením dostali na hlavu jedenásťkrát viac ako obyvatelia obcí s nezávislým starostom. „Vláda otvorene trestá obyvateľov obcí za to, že si nezvolili starostov koalície,“ dodal.

Celková suma, o ktorú Ficova vláda „obrala“ voličov opozičných a nezávislých starostov podľa Lackoviča činí 1 205 282 eur. „Ide len o deviaty mesiac vládnutia, v ktorom sa ešte len rozbiehajú,“ doplnil.

Rozhoduje účelnosť projektov

Úrad vlády SR na vyjadrenia hnutia PS reagoval s tým, že vláda nedelí starostov a primátorov podľa ich politickej príslušnosti, ale hodnotí účelnosť jednotlivých projektov, ktoré dokážu skvalitniť život v regiónoch. Dodáva, že sa zameriava na také, na ktoré minulé vlády zabudli a nevenovali im pozornosť.

Vláda SR podporuje a podporí počas výjazdových zasadnutí vlád projekty, ktoré sú pridanou hodnotou pre občanov naprieč celým Slovenskom. Z celkovej poskytnutej dotácie pre jednotlivé obce a mestá, v okresoch Handlová a Prievidza, obdržalo dotáciu až 44 percent nezávislých starostov a primátorov,“ uviedol úrad vlády.

Zachovanie politickej pomernosti

Vláda argumentuje aj tým, že je náročné zachovať politickú pomernosť pri priznávaní dotácií, keďže napr. v Trenčianskom kraji nemá hnutie PS žiadneho starostu alebo primátora. Vláda pripomína, že počas výjazdového rokovania v Trenčíne boli udelené dotácie viac ako dva milióny eur a rozdelené medzi 180 subjektov.

Najväčší podiel z celkovej vyplácanej sumy, teda takmer 36 percent, získali obce so starostami, ktorí kandidovali ako nezávislí. Až za nimi nasledovali starostovia za stranu Hlas-SD (24 percent), Smer-SD (20 percent) a SNS (13 percent). Medzi subjektmi s pridelenou dotáciou boli aj obce, na ktorých čele stoja starostovia kandidujúci za stranu Sloboda a Solidarita, či Spolu,“ informoval úrad.

Viac k témam: Dotácie, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Samosprávy
Zdroj: SITA.sk – Pri dotáciách rozhoduje podľa PS farba straníckeho trička. Smerácke obce dostávajú o dvadsať či tridsaťkrát viac financií (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk