Na frekventovaných miestach v Prešove merali ultrajemné prachové častice (foto)

63893_466354355_873564184956907_245568926733121952_n 640x420.jpg

14.11.2024 (SITA.sk) – V Prešove, ale aj ďalších slovenských mestách, sa uskutočnili merania ultrajemných prachových častíc v ovzduší. V centre kraja ich hodnoty zisťovali v uplynulých dňoch na šiestich rôznych miestach, vrátane budovy Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK).

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, výsledky tohto monitorovania budú predmetom štúdie s odporúčaniami na zlepšenie kvality ovzdušia.

Meralo sa na šiestich miestach

Odborné meranie znečistenia ovzdušia sa uskutočnilo v réžii dánskeho odborníka Kaare Press-Kristensena a Centra pre trvalo udržateľné alternatívy (Cepta), v súčinnosti s krajskými manažérmi kvality ovzdušia.

„Merania sa zameriavali na ultrajemné prachové častice z dopravy a vykurovania tuhým palivo, ktoré sa merali v okolí najrušnejších križovatiek a priľahlých obytných zón mesta,“ uviedla Jeleňová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Konkrétne sa meralo na šiestich miestach, vrátane centra mesta s pešou zónou, križovatky Arm. gen. L. Svobodu a L. Novomeského, ako aj na Námestí mieru.

Nebezpečné častice

Na ultrajemné častice prachu sa zamerali z dôvodu ich vysokej koncentrácie v ovzduší a významného vplyvu na zdravie obyvateľov.

Pre zdravie sú nebezpečné z dôvodu, že vzhľadom na svoju malú veľkosť sa nezachytia v dýchacích cestách, ale prenikajú cez pľúca až do krvi, kde sa kumulujú v jednotlivých orgánoch tela a spôsobujú vážne choroby.

„Výsledky z meraní budú známe v najbližších dňoch a následne sa spracujú do štúdie, ktorá prinesie návrh opatrení na redukciu ultrajemných prachových častíc,“ uviedla hovorkyňa kraja.

Problém s kvalitou ovzdušia

Slovenská republika patrí k štátom, ktoré čelia problémom s kvalitou ovzdušia. Merania v Prešove a v ďalších slovenských mestách sa vykonávali prenosnými meracími zariadeniami cez projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (LIFE Populair), ktorý je jedným z opatrení prijatých na zlepšenie kvality vzduchu.

„Okrem toho má za cieľ zvýšiť povedomie o dôležitosti čistého vzduchu pre zdravie ľudí a celkovo životného prostredia,“ dodala Jeleňová.

Viac k témam: CEPTA Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy, hovorkyňa mesta Prešov, Kvalita vzduchu, vzduch
Zdroj: SITA.sk – Na frekventovaných miestach v Prešove merali ultrajemné prachové častice (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk